08 حوت 1395, 15:38 کابل
  • افغانستان از پاکستان به سازمان تجارت جهانی شکایت می کند

وزارت تجارت افغانستان اعلام کرد که از پاکستان به دلیل مسدود کردن بنادرش به سازمان تجارت جهانی رسماً شکایت می کند.

به گزارش رادیو دری به نقل از خبرگزاری جمهور، قربان حقجو معین تجارتی وزارت صنایع افغانستان امروز یک شنبه (۸ حوت) در کابل گفت، این وزارت در حال جمع آوری اسناد است تا از پاکستان رسماً به سازمان تجارت جهانی شکایت درج کند.

پاکستان از دو هفته به این طرف مرزهای خود را بر روی عبور و مرور تاجران افغان پس از آن مسدود کرده است که مقام های این کشور ادعا نمود سازمان دهندگان حمله انتحاری بر زیارت شهباز قلندر ایالت سند، در افغانستان هستند.

اما وزارت تجارت افغانستان می گوید که بر اساس قوانین و مقررات سازمان تجارت جهانی، هیچ کشوری حتا در شرایط جنگ نیز حق ندارد بنادر خود را بروی تجارت مسدود کند.

 حقجو افزود، "افغانستان حق دارد به عنوان عضو سازمان تجارت جهانی از پاکستان شکایت کند و ما در حال جمع آوری اسناد هستیم تا ضرر تاجران افغانستان مستند سازی کرده به سازمان تجارت جهانی شکایت درج کنیم و امیدواریم که این فشارها نتیجه دهد".به گفته وی، هم اکنون پاکستان تنها با افغانستان رو برو نیست بلکه ۱۵۳ کشور عضو سازمان تجارت جهانی در مقابلش قرار خواهد گرفت.

پاکستان همواره از بنادر خود منحیث ابزار سیاسی بر علیه دولت و مردم افغانستان استفاده می کند.

پس از عضویت افغانستان در سازمان تجارت جهانی، این اولین باری خواهد بود که افغانستان رسماً از پاکستان به دلیل مسدود کردن بنادرش، شکایت درخ خواهد کرد.

سازمان تجارت جهانی معضلات تجاری کشورهای را که باهم مشکل دارند بررسی می کند.

از سوی دیگر حقجو گفت که او با عمر زاخیل وال سفیر افغانستان در پاکستان صحبت کرده و قرار وعده ای که مقام های پاکستانی به آقای زاخیلوال داده است تا سه روز دیگر تجارت در بنادر روال عادی خود را از سر می گیرد.

حقجو می گوید که استفاده از بنادر تجارتی به مقاصد سیاسی خلاف قوانین تجارت جهانی می باشد و پاکستان در آینده نیز باید از این اقدامات خود دست بردارد.

افغانستان اواسط سال جاری خورشیدی، عضویت کامل سازمان تجارت جهانی را به دست آورد.

تگ

کامنت