دولت ایالات متحده امریکا برخلاف اراده دولت وحدت ملی افغانستان مخالف بازگشت جنرال دوستم به کابل است و توطئه هایی در این راستا از این سمت هدایت می شود .

به گزارش خبرنگار رادیو دری،لطیف نظری ، استاد دانشگاه و تحلیل گر مسائل افغانستان با اشاره به سخنان اخیر سخنگوی جنبش ملی اسلامی افغانستان در مورد توطئه دولت افغانستان در راستای عدم بازگشت دوستم به کابل گفت : در واقع مشکلاتی میان اشرف غنی و معاون اولش قبلا هم در رسانه ها به نشر رسیده بود ؛ اما این منازعات به گونه ای نبوده که جنرال دوستم بصورت غیرمستقیم به خارج از افغانستان تبعید شود ، اما به نظر می رسد دولت امریکا خصوصا سفارت امریکا در افغانستان شدیدا مخالف بازگشت دوستم به کابل است ؛ چنانکه یکبار دیگر هم هواپیمای حامل دوستم از مزار شریف توسط خارجی ها برگشت داده شد .

به گفته نظری ، دولت افغانستان تلاش دارد تا مشکلات بوجود آمده با اعضای ارشد ائتلاف نجات افغانستان را مرفوع سازد وبه نتیجه معقول و منطقی دست یابند اما مداخلات خارجی ها مانع این پیشرفت ها می شود .

نظری اضافه کرد : سخنان اخیر سخنگوی جنبش ملی اسلامی افغانستان هم ممکن است معطوف به مداخلات خارجی ها باشد که قبلا هم متذکر شده بودند کشورهای خارجی در امور داخلی افغانستان مداخله نکنند و بگذارند افغانها خود از راه مذاکره بین الافغانی مشکلاتشان را حل و رفع کنند.

نظری در مورد دلایل مخالفت امریکا با بازگشت جنرال دوستم به کابل گفت : ایالات متحده امریکا در افغانستان تنها حضور نظامی و امنیتی ندارد ؛ بلکه بعنوان قدرتی که قصد دارد بازیهای ژئوپلتیکی جدیدی را در منطقه راه اندازی کند ، برنامه های مشخصی دارد و برهمین اساس است که ترامپ تصمیم می گیرد در افغانستان باقی بماند و افزایش نیرو داشته باشد .

لطیف نظری افزود :از نظر امریکا ، دوستم یک مهره روسی است ؛ هم بدلیل سابقه کار و عملکردی که با دولتهای کمونیستی سابق داشته و هم از نظر ساختار فکری و مبارزاتی که علیه تروریستهای داعش در شمال افغاستان داشته است . به نظر می رسد دوستم بعنوان کمربند امنیتی در برابر انتقال پروژه داعش به شمال افغانستان مطرح است ؛ چراکه بر طبق مطالعات انجام گرفته هدف اساسی امریکا ، ناامن سازی آسیای میانه و رسیدن تروریستها به حیات خلوت روسیه است ؛ لذا با توجه به رقابت شدید امریکا و روسیه در سطح منطقه ای و بین المللی این دیدگاه در مورد عدم بازگشت دوستم به کابل قابل قبول می باشد.

لطیف نظری در ادامه ، پیرامون توطئه هایی علیه دوستم مبنی بر پیگیری شدیدتر دوسیه قضایی اش در افغانستان از یکسو و احتمال تعیین جانشین دیگری بجای دوستم از سوی رئیس جمهوری افغانستان گفت : بدون شک حلقه هایی در درون حکومت وحدت ملی مخالفتهایی با رویکردها و برنامه های دوستم داشته و دارد اما شرایط پیچیده افغانستان ایجاب می کند این مخالفتها با آن شدت و حدت که باعث بی ثباتی کشور شود نباشد .

به عقیده وی ، افغانستان کشوری است که هنوز هم قومیت یک عنصر تاثیرگذار در تغییرات سیاسی افغانستان قابل طرح است و دوستم هنوز در میان بخش عظیمی از افغانستان نفوذ قابل توجهی دارد ؛ بنابراین هیچ فرد دیگری حتی پسر ارشد دوستم نمی تواند موقعیت دوستم را احراز کند و میزان نارضایتی موجود را به حداقل برساند ؛ لذا با توجه به این فرآیند نمی توان به این تحلیل پایبند بود که توطئه ای در داخل دولت به گونه ای طراحی شده باشد که مانع از بازگشت دوستم به کشورش گردد .

نظری تصریح کرد : جنرال دوستم یک عضو تاثیر گذار در ائتلاف نجات افغانستان می باشد و در حال حاضر هم محمد محقق از طرف دولت افغانستان در ترکیه به سر می برد تا مذاکراتی با دوستم جهت بازگشت به کابل داشته باشد ؛ بگونه ای که تقابل های ائتلاف نجات افغانستان به تعامل و همکاری با دولت وحدت ملی تغییر مسیر دهد .

 

21 سنبله 1396, 18:10 کابل
Comments