• نگرانی شورای ولایتی هرات از وضعیت بد امنیتی شیندند

شورای ولایتی هرات از وضعیت بد امنیتی در شیندند ابراز نگرانی کرده و گفته است، این ولسوالی در جنوب ولایت هرات به یکی از مناطق محل تجمع طالبان و مرکز فعالیت گروه های تروریستی تبدیل شده است.

به گزارش خبرنگار رادیو دری،بر اساس گفته مسئولان این شورا، شیندند هنوزهم به عنوان زخم ناسور ولایت هرات با هزاران مشکل روبرو است و هر روز نا امنی و وحشت گلوی این ولسوالی زیبای افغانستان را می فشارد.

امیدواری ها برای بهبود وضع این ولسوالی هر روز نسبت به روز قبل به یاس مبدل می شود.

سید عظیم کبرزانی عضو شورای ولایتی هرات با اشاره بر اینکه طالبان مسلح در بسیاری از روستاهای این ولسوالی حضور و فعالیت ضد دولتی دارند، گفت: وضعیت امنیتی در شیندند شکننده است و مردم نسبت به این موضوع نگران هستند.

کبرزانی مقام های بلندپایه دولتی و امنیتی در کابل را به بی پروایی در خصوص رویدادهای شیندند متهم کرد و افزود: اگر این روند هم چنان ادامه پیدا کند، اوضاع از اینیکه هست بدتر خواهد شد که آن زمان نمی توان کار چندانی انجام داد.

در همین حال ساکنان ولسوالی شیندند هم از دولت افغانستان دل خوشی ندارند و تاکید کردند: نا امنی همه یمناطق این ولسوالی را فراگرفته و حتی مردم در منازلشان نیز احساس امنیت و آرامش نمی کنند.

این افراد حتی جرات نکردند با رسانه ها در این باره صحبت کنند.

برخی از آنان گفته اند: هنگامی که مصاحبه یکی از شهروندان از طریق رادیو و یا تلویزیون منتشر شود، فردای آن توسط طالبان بقتل خواهد رسید.

مردم در شیندند از حضورنظامی طالبان به شدت ترسید اند و از طریق نمایندگانشان در پارلمان وشورای ولایتی از دولت خواستند تا به این منطقه از ولایت هرات توجه ویژه داشته باشد.

با این وجود جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات گفت: تلاش های فراوانی برای بهبود وضعیت امنیتی و ایجاد شرایط مناسب برای زندگی مردم در شیندند صورت گرفته و بزودی با اجرایی شدن طرح تقسیم شیندند به ولسوالی های ۴ گانه اوضاع بهبود قابل ملاحظه ای خواهد یافت.

این مقام دولتی در هرات پذیرفت که تهدیدات امنیتی در شیندند وجود دارد اما از دید مسئولان دولتی بیرون نیست.

ولسوالی شیندند سالهاست که صحنه ی نبردهای سنگین بین نیروهای دولتی و طالبان مسلح بوده است.

پس از شکست طالبان در سال ۲۰۰۱ تا کنون صدها تن از طالبان مسلح، نیروهای مشترک امنیتی و افراد غیرنظامی در این رویارویی های مسلحانه کشته شده و هزاران تن از ساکنین این بزرگترین ولسوالی هرات مجبور شدند برای حفظ جانشان خانه های شان را ترک و به مناطق امن پناه ببرند.

اما در این اواخر و درپی سفرهای متعدد رییس جمهور اشرف غنی به هرات طرح تقسیم شیندند به ۵ واحد اداری کوچکتر به منظور تامین امنیت بیشتر در این منطقه مطرح شد که تا کنون اجرایی نشده است.

 

 

22 سنبله 1396, 18:00 کابل
Comments