• واکنش نمایندگان مجلس افغانستان به اظهارات «حکمتیار»

نمایندگان مجلس افغانستان در واکنش به اظهارات اخیر رئیس حزب اسلامی این کشور تاکیدکردند، آنهایی که به تعصبات قومیتی دامن می‌زنند تروریست و خائن به مردم هستند.

به گزارش رادیو دری ، «گلبدین حکمتیار» رئیس  حزب اسلامی افغانستان در سفر به ولایت خوست گفته بود  جمعیت شهرستان «زدران» در این ولایت بیش از ولایت‌های پنجشیر، دایکندی و بامیان است، اما هیچ کرسی  دولتی در اختیار ندارد.

وی ضمن حمایت از گروه تروریستی  حقانی گفته بود که پاکستان از جنگ افغانستان بیشترین زیان را دیده است.

این اظهارات وی واکنش‌های صریح مقامات، احزاب و نمایندگان افغان را به دنبال  داشته است.

«عارف رحمانی» نماینده مردم غزنی در مجلس افغانستان در این رابطه می گوید: کسانی که روح و روان مردم را هدف قرار می‌دهند نیز تروریست هستند.

«محمدعلی اخلاقی» عضو دیگر پارلمان افغانستان گفت، رهبران سیاسی باید از ایجاد تنش بین اقوام افغانستان خودداری کنند. 

«صادقی زاده نیلی» نماینده ولایت دایکندی نیز گفت: حکمتیار به منظور ایجاد اختلافات قومیتی در افغانستان تلاش می‌کند تا ولایت‌ها را در برابر هم قرار داده و به برخی اقوام اهانت می‌کند.

این نماینده افغان به حکمتیار هشدار داد از این طریق نمی‌تواند به جایگاه سیاسی دست یابد و برای خود شخصیت‌سازی کند.

این در حالی است که پیش از این نیز رهبر حزب اسلامی متهم شده بود که از طریق ایجاد اختلافات قومی به دنبال ایجاد پایگاه مردمی و سیاسی است.

برخی از کارشناسان معتقدند  حکمتیار مهره نیابتی دولت افغانستان و سازمان‌های اطلاعاتی برای راه اندازی اختلافات قومی و مذهبی دراین کشور  است  که رابطه نزدیکی با کشورهای حامی جریان‌های تکفیری دارد.

 

Tags

21 قوس 1396, 09:00 کابل
Comments