افراد مسلح در ولسوالی «اوبه» در شرق ولایت هرات ۳ موتر حامل سنگ‌ مرمر را به آتش کشیده و هشدار دادند: به کسی اجازه نخواهند داد از این پس بدون پرداخت مالیات سنگ مرمر را به هرات منتقل کند.

به گزارش خبرنگار رادیو دری، رانندگان این موترها گفته‌اند: خودروهای آنان در ۱۰۰ متری پاسگاه امنیتی پلیس به آتش کشیده شده اما نیروهای امنیتی به کمک آنان نیامده‌اند.

معدن‌داران ولایت هرات نیز موترهایی‌که در آتش سوخته‌است را به مقابل دفتر کار والی هرات آورده و از مسئولان دولتی و امنیتی خواستار تامین امنیت جانی و مالی‌شان شدند.

افراد مسلح غیرمسئول، نیروهای وابسته به گروه طالبان و زورمندان همواره در ولسوالی‌های شرقی هرات هم برای دولت و هم برای مردم مشکل آفرینی کرده‌اند و از آنان به زور اسلحه اخاذی می‌کنند.

در گذشته‌ نیز افراد تفنگدار با تاکید بر اینکه این معادن حق مردم شرق ولایت هرات است، تاکید کرده‌اند: دیگر اجازه نخواهند داد سنگ‌های قیمیتی این ولسوالی بدون پرداخت مالیات از این مسیر منتقل شود.

نیروهای مسلح وابسته به طالبان بیشترین تهدید علیه استخراج معادن سنگ در این مناطق محسوب می‌شوند.

رانندگان این وسایط باربری که از این رویداد جان سالم به در برده‌ با بیان اینکه ساعتی در گروگان افراد مسلح بوده‌اند، تاکید کردند: مخالفان مسلح دولت در ۱۰۰ متری پاسگاه امنیتی آنان را متوقف کرده و موترهایشان را به آتش کشیدند.

پس از این رویداد معدن‌داران و شرکت‌های بسته‌بندی سنگ‌های قیمیتی درهرات در تجمعی اعتراضی دولت را به بی توجهی در امر تامین امنیت متهم کرده، هشدار دادند اگر به این وضع رسیدگی نشود و دولت نتواند امنیت را در این مسیر تامین کند، کار استخراج معادن را تعطیل خواهند کرد.

عبدالسمیع و اکرم نجیبی از جملۀ افراد معترض هستند و این رویداد آنان را به شدت نگران کرده و تاکید دارند: افراد مسلح وابسته به گروه‌های مختلف در مسیر بزرگ‌راه هرات-غور مشکلاتی را برای آنان ایجاد کرده و باید به هر نحو ممکن جلو فعالیت‌های آنان گرفته شود.

با این‌حال فرماندۀ پلیس ولسوالی اوبه با بیان اینکه نیروهای امنیتی همواره در حال تامین امنیت هستند، گفت: این رانندگان شب‌هنگام در این مسیر در حال تردد بودند که با افراد مسلح ناشناس روبرو شده و این واقعه روی‌ داده‌است.

شیرآقا الکوزی قوماندان امنیۀ این ولسوالی پذیرفت که نیروهای دولتی شب‌هنگام قادر به تامین امنیت راه‌ها نیستند و تاکید کرد: باید رانندگان موترهای باربری از طرف شب موترهایشان را در نزدیکی پاسگاه‌های امنیتی متوقف کنند و در طول روز به انتقال سنگ از معادن بپردازند.

این برای بار نخست نیست که موترهای حامل سنگ مرمر توسط افراد تفنگدار به آتش کشیده می‌شود.

بارها طالبان مسلح و افراد تفنگدار غیرمسئول تهدید کرده‌اند که باید معدن داران هرات با آنان قرار داد نمایند و پس از پرداخت مالیات به انتقال سنگ از ولسوالی‌های چشت و اوبه اقدام کنند.

14 جدی 1396, 12:08 کابل
Comments