• حمایت ازبکستان از روند صلح با طالبان در افغانستان 

نماینده ویژه رئیس جمهوری ازبکستان در امور افغانستان اعلام کرد که این کشور از برگزاری گفت‌وگوهای صلح بین طالبان و دولت افغانستان حمایت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پیام آفتاب، «عصمت‌الله ارگیش‌اف» Askantullah Orgishyfنماینده ویژه رئیس‌ جمهوری ازبکستان در امور افغانستان از گروه طالبان خواست تا از جنگ با دولت افغانستان دست کشیده و به توافق سیاسی با دولت برسد.

وی اظهار داشت: افغانستان و ازبکستان در سال‌های گذشته روابط خوبی را تجربه کرده‌اند و دولت تاشکند از گفت‌وگوهای صلح بین دولت کابل و گروه طالبان حمایت می‌کند.

نماینده رئیس جمهوری ازبکستان این اظهارات را در شهر مزار شریف در مراسم اهدای 25 اتوبوس شهری به ناوگان اتوبوسرانی ولایت بلخ عنوان کرد.

وی همچنین از اهدای 100 بورسیه تحصیلی به دانشجویان افغان برای تحصیل در دانشگاه‌های ازبکستان و تلاش کشورش برای گسترش روابط فرهنگی و تجاری با افغانستان خبر داد.

پیش از این ازبکستان از افزایش فعالیت داعش ابراز نگرانی کرده بود اما شورای امنیت ملی افغانستان با صدرو بیانیه‌ای تاکید کرده بود که به هیچ گروه تروریستی اجازه عبور از مرز و صدمه به ازبکستان را نخواهد داد.

Tags

22 جدی 1396, 12:23 کابل
Comments