• برگزاری مراسم گرامیداشت از سی و نهمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران در کابل

در آستانه ی فرارسیدن بیست و دوم دلو سی و نهمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران ، مراسمی با شکوه به همین مناسبت در مقر سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل برگزار شد .

به گزارش خبرنگار رادیو دری، در این مراسم جمعی از شخصیت های دولتی مانند داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی ، سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری ، محمد محقق معاون ریاست اجرایی، صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه ، محمد حنیف اتمر رییس  شورای امنیت ملی ، معصوم استانکزی رییس امنیت ملی ، جنرال طارق شاه بهرامی وزیر دفاع ، جنرال مراد علی مراد معین امنیتی وزارت امور داخله ، نمایندگان بی بی گل غنی همسر رییس جمهور غنی ، ادیب فهیم معاون ریاست عمومی امنیت ملی ، سید حسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان و برخی از دیگر وزرا و مقام های دولتی حضور به هم رساندند . افزون بر این چهره ها، ده ها تن از نمایندگان سفارت خانه های مقیم کابل ، علما ، روحانیون ، دانشگاهیان و چهره های سیاسی افغانستان نیز در این مراسم شرکت نمودند و این مناسبت را به سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل تبریک و تهنیت عرض کردند .

 عبدالبصیر انور وزیر عدلیه ی جمهوری اسلامی افغانستان در سخنانی به نمایندگی از ملت و دولت افغانستان، ضمن عرض تبریک به مناسبت فرارسیدن سی و نهمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران ، این مناسبت فرخنده  را به ملت و دولت ایران تبریک عرض کرد.

وزیر عدلیه ی جمهوری اسلامی افغانستان ضمن تاکید به این که مشترکات فراوانی میان دو کشور وجود دارد نسبت به همکاری ها و کمک های ایران با ملت و دولت افغانستان  طی نزدیک به چهل سال گذشته ابراز قدردانی کرد و خواهان تداوم هر چه بیشترهمکاری های دولت و ملت ایران با دولت و ملت افغانستان شد .

افزون براین محمد رضا بهرامی سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل نیز در سخنانی ضمن خوشامد گویی به شرکت کنندگان این جشن، پیرامون برخی از مهم ترین تحولات روز به ایراد سخن پرداخت .

وی بابیان این که  تروریزم مهم ترین چالش جمعی منطقه است خاطر نشان ساخت که جمهوری اسلامی ایران ثبات همسایگانش را ثبات خودش می داند و به همین دلیل است که تهران به شدت به دنبال تقویت همکاری های دو جانبه و چند جانبه بویژه در حوزه های امنیتی است .

سفیر جمهوری اسلامی ایران موثر ترین راه مبارزه علیه تروریزم ، قاچاق مواد مخدر و مهاجرت غیر قانونی را همکاری کشورهای منطقه خواند، به گونه ای که به عنوان نخستین گام ، باید تمامی کشورهای منطقه به پدیده ی امنیت به عنوان پدیده ای جمعی نگاه کنند تا در سایه ی چنین نگرشی ، همکاری ها در راستای تامین امنیت و مبارزه با تروریزم گسترش یابد .

افزون براین بهرامی با تاکید به اهمیت گسترش مناسبات میان دو دولت ایران و افغانستان تاکید کرد که :اساس این مناسبات دولت محوری ، احترام به حاکمیت ملی و تمرکز بر منافع مشترک است.

وی هم چنین تاکید کرد که دستیابی به روابطی پایدار و مستحکم اصل تعریف شده در نقشه ی راه مشترکی است که مقامات ارشد هر دو کشور تعریف کرده اند و در مورد آن توافق به عمل آورده اند .

وی هم چنین خاطر نشان ساخت که تهران نسبت به آینده ی مناسباتش با دولت جمهوری اسلامی افغانستان بسیار امیدوار است .

بهرامی هم چنین برقراری صلح در افغانستان با محوریت و مالکیت دولت افغانستان را  بخشی از منافع و امنیت ایران خواند و تاکید کرد که در قالب تعاملی سازنده ، همه ی ظرفیت ها و منابع جمهوری اسلامی ایران در این راستا در اختیار دولت افغانستان قرار خواهد گرفت .

لازم به ذکر است این که همه ساله و با فرارسیدن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران مراسم های گوناگونی جهت گرامی داشت از این مناسبت در قالب سمینار ، گردهمایی ، مسابقات علمی ، ورزشی و هنری و نمایشگاه های هنری  در شهرهای مختلف افغانستان برگزار می شود .

 

19 دلو 1396, 17:07 کابل
Comments