25 دلو 1396, 15:50 کابل

شهر هرات به گونه‌ی کامل از وجود مین‌ها و انواع مواد منفجر نشده پاک‌سازی شد.

به گزارش خبرنگار رادیو دری، مسئولان موسسه‌ی مین‌پاکی «هلوترست» که مسئولیت از بین بردن مواد منفجره باقی مانده از دوران جنگ در هرات بر عهده دارند می گویند: آخرین منطقه از شهر هرات از وجود مین‌ها و مواد منفجر نشده پاک شده و نگرانی‌ در این خصوص وجود ندارد.

«هلوترست» اسناد پاکسازی هرات از وجود مواد منفجر نشده را به مسئولان ولایت هرات سپرد و تاکید کرده‌است: کار مین‌روبی و کشف مواد منفجر نشده که از سالیان گذشته تا کنون در مناطقی از شهر هرات باقی مانده بود پایان یافته‌است.

«رحمت‌الله رحمت» رییس این موسسه با بیان اینکه شهرواندن هرات می‌توانند با خیالی آسوده در همه مناطق هرات گشت و گذار کنند، تصریح کرد: 376  محل گوناگون در نواحی 15 گانه شهر هرات از وجود مین‌ها پاک شده است.

«ناصر حافظی» معاون شهردار هرات نیز تایید کرد که این موسسه موفق شده تا مناطقی که ملوث به مین بوده‌است را شناسایی و در چند سال گذشته تا کنون پاک‌سازی کند.

آخرین مرحله پاک‌سازی هرات از وجود مین و مواد منفجر ناشده در شهرک جبرییل در ناحیه سیزدهم هرات انجام شد.

حالا در مناطق پاکسازی شده شرایط اجرایی شدن طرح‌های بازسازی فراهم شده و نگرانی‌های ساکنین هرات را بر طرف کرده است.

موسسه مین‌روبی «هلوترست» از سال 2008 تا سال 2018 میلادی در حدود 10 میلیون انواع مین‌های ضد تانک، ضد وسایط، مهمات منفجر ناشده و بمب‌های هوایی را در شهر و 14 ولسوالی هرات از بین برده و برای مردم این منطقه از کشور امنیت جانی و روانی را تامین کردند. در این مراسم آنچه را که این موسسه ظرف 10 سال گذشته از مین و مهمات به دست آورده بود به مقام‌های محلی هرات سپرد.

جزئیات بیشتر این خبر در گزارش همکارمان محمدی موجود است.

کامنت