• غنی: انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهوری افغانستان در زمان تعیین شده برگزار می‌شود

رئیس‌جمهور افغانستان در مراسم افتتاح مجلس شانزدهم این کشور گفت: دولت وحدت ملی متعهد به برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهوری در زمان تعیین شده است

به گزارش خبرنگار رادیو دری، محمد اشرف غنی، رییس‌جمهور افغانستان در مراسم افتتاح اجلاس شانزده‌هم و سال هشتم کار شورای ملی گفت که دولت وحدت ملی متعهد به برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهوری در زمان معین آن است.

غنی امروز(چهارشنبه، ۱۶حوت) در مراسم افتتاح اجلاس شانزد‌هم شورای ملی تأکید کرد که برگزاری انتخابات شفاف و عاری از هرگونه تخطی، یکی از مکانیسم‌های حاکمیت قانون، و تقویت‌کننده‌ مشروعیت نظام، و سبب باورمندی مردم به راهکارهای قانونی است.

وی گفت: دولت وحدت ملی خود را مکلف می‌داند که منابع لازم برای برگزاری انتخابات را فراهم کرده، امنیت آن را تامین و از هر گونه دخالت در آن به ویژه از سوی نیروهای امنیتی و ادارات ملکی و حلقات سیاسی جلوگیری کند.

رییس‌جمهور یکبار دیگر نیز گروه طالبان را برای پیوستن به پروسه‌ی صلح فرا خوانده گفت که خیر اسلام و افغانستان به صلح است و قبل از آن باید جنگ و خون ریزی متوقف شود.

 غنی بر آوردن اصلاحات در نهادهای حکومتی به ویژه به اداره‌های امنیتی تأکید کرده گفت، در کشوری که چند دهه جنگ را سپری کرده است تأمین امنیت در اولویت‌اش قرار دارد.« برای دفاع از خاک هیچ راهی جز تقویت همه جانبه نیروهای امنیتی وجود ندارد. برای این که بحران چند ساله را سپری کنیم باید نیروهای امنیتی را آموزش دیده، مسلکی و غیر سیاسی تربیت کنیم.»

رییس‌جمهور افزود که حکومت وحدت ملی طرح چهارساله‌ی امنیتی را تهیه کرده است.

وی گفت:«هم اکنون طرح امنیتی چهار ساله در حال تطبیق است که نتایج واقعی آن را در سال ۱۳۹۷مشاهده خواهیم کرد و در سال ۱۳۹۸ما در نیروهای دفاعی و امنیتی خویش شاهد یک قوت بزرگ و بی سابقه خواهیم بود.»

غنی بیان داشت، کسانی که منافع شان را در ادامه جنگ می بینند با آنان باید مخالفت شود، و هرکس که با اصلاحات مخالفت کند برعلیه یک تحول حیاتی در کشور بر خاسته است.

وی گفت که با  اصلاحات در بخش‌های دفاعی و امنیتی، امنیت شهروندان تامین و زمینه برای فعالیت‌های اقتصادی فراهم می‌شود.

به نوشته اطلاعات روز، کمیسیون انتخابات تاریخ ۱۶ ماه سرطان سال آینده را زمان برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها تعیین کرده است.

16 حوت 1396, 15:34 کابل
کامنت