24 ثور 1397, 11:30 کابل

تحلیلگر مسایل منطقه گفت :نیروهای نظامی اسلامی منطقه می توانند امنیت افغانستان را تامین کنند که این دیدگاه در بخشی از حاکمیت افغانستان هم مورد توجه قرار گرفته است.

پیر محمد ملازهی در مصاحبه با برنامه "انعکاس" رادیو دری با مهم دانستن زمان سفر وزیر دفاع افغانستان به ایران گفت: این مساله نشان می دهد که دو کشور معتقدند که امنیت منطقه به هم گره خورده است و تا زمانی که کشورهای منطقه با افغانستان همکاری نکنند صلح و ثبات در افغانستان برقرار نمی شود .

به باور وی؛ کشورهای مسلمان و همسایه افغانستان می توانند در تشویق طالبان به مذاکره و همچنین عبور سالم افغانستان از اختلافات داخلی نقش موثر داشته باشند .

کارشناس سیاسی ابراز امیدواری کرد: با امضاء سند راهبردی بین ایران و افغانستان ،مناسبات دو کشور گسترش یابد.

ملازهی تصریح نمود "ایران معتقد هست که افغانستان یا هر کشور منطقه زمانی به صلح و ثبات کامل می رسد که اولا در داخل آن کشور ، هماهنگی و وحدت به وجود بیاید و ثانیا کشورهای منطقه مسئولیت مذاکره و صلح را بر عهده بگیرند .

تحلیلگر مسایل منطقه گفت "در شرایط فعلی همکاری های مشترک دفاعی و امنیتی میان ایران و افغانستان در امر مبارزه با گروه های تروریستی ، امنیت مرزی و مبارزه با قاچاق مواد مخدر ضروری است.

ملازهی افزود" فعالیت گروههای تروریستی و تولید مواد مخدر درافغانستان پیچیده تر شده و امنیت منطقه را با خطر مواجه کرده است .

وی تاکید کرد " نابودی گروههای تروریستی و تولید مواد مخدر از جمله سیاست های ایران است و تهران آماده همکاری در این زمینه با افغانستان است.

پیر محمد ملازهی با بیان اینکه"ایران و افغانستان بیش از 900 کیلومتر مرز مشترک دارند" تاکید کرد که با توجه به اوضاع افغانستان امنیت مرزها آسیب پذیر هست و در بخش دفاعی – امنیتی نیاز به همکاری جدی وجود دارد.

 

 

 

تگ

کامنت