01 جوزا 1397, 09:57 کابل
  • معاون ارشد وزارت داخله افغانستان برکنار شد

یک منبع از ارگ گفت: جنرال مراد علی مراد، معاون ارشد وزارت داخله افغانستان از سوی اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان برکنار شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، یک منبع از ارگ گفت: جنرال مراد علی مراد، معاون ارشد وزارت داخله افغانستان از سوی اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان برکنار شده است.

این منبع همچنین گفت اختر ابراهیمی، فرمانده حفاظت ریاست جمهوری افغانستان به جای آقای مراد تعیین شده است.

دلیل برکناری آقای مراد تاکنون رسما اعلام نشده، اما حدود یک ماه پیش شماری از رسانه‌های داخلی گزارش دادند که پس از وقوع انفجار در ورودی مرکز توزیع شناسنامه در غرب کابل که حدود ۷۰ نفر کشته بر جا گذشت، اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، تصمیم گرفت تا مراد علی مراد را برکنار کند.

اما منابع دیگری در آن زمان گفتند که تصمیم برکناری جنرال مراد پیش از آن رویداد گرفته شده بود و علت آن را افزایش اختلاف میان ویس احمد برمک، وزیر داخله و جنرال مراد گفتند.

در زمان انفجار شمار زیادی از مراجعه کنندگان برای گرفتن شناسنامه در بیرون از ساختمان، در صف ایستاده بودند.گروه موسوم به داعش مسئولیت این حمله را برعهده گرفت.

آقای مراد جنرال چهارستاره است و در سال ۱۳۳۸ در شهرستان لعل و سرجنگل ولایت غور متولد شده است.

او تحصیلات نظامی خود را در دانشگاه نظامی کابل به پایان رسانده است و در پست‌های نظامی متفاوت از فرماندهی قول اردوها/سپاه‌ها گرفته تا معاونت ستاد ارتش افغانستان ایفای وظیفه کرده است.

انتشار خبر برکناری او یک ماه پیش با واکنش‌های مختلف در شبکه‌های اجتماعی رو به رو شد. اگر چه شماری از این کار استقبال کردند اما شماری تاکید دارند که آقای مراد تنها مقصر انفجار در غرب کابل نیست و چرا در رویدادهای مشابه با مقامات عالی‌رتبه نظامی دیگر برخورد مشابه نشده است.

کامنت