24 جوزا 1397, 12:38 کابل
  • تاکید نمایندگان مجلس افغانستان بر بازنگری در  پیمان امنیتی با آمریکا

اعضای مجلس نمایندگان افغانستان بار دیگر بازنگری در باره پیمان امنیتی کابل- واشنگتن را خواستار شدند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما ازکابل، شماری از نمایندگان مجلس افغانستان در جلسه علنی این نهاد، پیمان امنیتی این کشور با آمریکا را ناکارآمد دانستند و تاکید کردند این پیمان باید بازنگری شود و درصورتی که برای افغانستان منفعتی نداشته باشد، مجلس آن را لغو کند.

«لطیف پدرام» نماینده‌ بدخشان گفت: با امضای پیمان امنیتی میان افغانستان و آمریکا، این کشور با بحران امنیتی شدید روبرو شده است.

وی افزود: قبل از امضای این پیمان، بیشتر مناطق روستایی در اختیار نیروهای امنیتی بود اما با امضای  این پیمان، نیمی از روستاهای افغانستان از کنترل دولت خارج  شده است.

«فرقانی» عضو دیگر مجلس افغانستان گفت: در ابتدا گمان می ‌رفت با امضای این پیمان امنیتی، صلح و ثبات در این کشور برقرار می‌شود و ناامنی کاهش می باید اما در حال حاضر نه  تنها ناامنی برطر ف نشده بلکه روز به روز افزایش  می یابد.  

پیشتر نمایندگان مجلس افغانستان تاکید کردند، امضای پیمان امنیتی کابل و واشنگتن باید مورد بازنگری جدی قرار بگیرد چراکه دولت کابل با امضای این پیمان نه تنها ازآمریکا فریب خورده است، بلکه مقامات کاخ سفید قصد دارند جنگ در افغانستان سالها در این کشور ادامه یابد.

پیش از این نیز رییس جمهوری سابق افغانستان اعلام کرده بود، آمریکا طی 17 سال گذشته با حضور در آن کشور تنها مشغول کشتار افغان ها بود ودر مبارزه با تروریسم نه تنها هیچ کمکی به افغانستان نکرد، بلکه در رشد تروریسم در این کشور نقش اساسی داشت.

کامنت