21 سرطان 1397, 09:45 کابل
  • تغییر مسیر «دونالد ترامپ» به‌ سوی خصوصی‌سازی جنگ افغانستان

رییس سابق شرکت امنیتی «بلک واتر» وابسته به آمریکا از علاقمندی واشتنگن به خصوصی سازی جنگ در افغانستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «اریک پرنس» در گفت‌وگو با روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت» درخصوص درخواست «دونالد ترامپ»  رییس جمهوری آمریکا برای افزایش نظامیان خارجی در قالب سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) گفت: چیزی که ترامپ واقعاً باید به ناتو بگوید این است که اعزام نیروهای بیشتر سودی ندارد؛ به‌ازای آن باید پول بیشتری فرستاده شود.

وی افزود: دولت آمریکا سالانه 76 میلیارد دلار در افغانستان هزینه می‌کند و معتقد است که طرح جایگزینی نظامیان وابسته به شرکت‌های امنیتی خصوصی هزینه‌های جنگ افغانستان را نیز کاهش خواهد داد.

دولت افغانستان سال 2012  فعالیت شرکت‌های خصوصی امنیتی در این کشور را غیر قانونی اعلام کرد و مسئولیت شرکت‌های امنیتی خصوصی را به پلیس افغان منتقل کرد.

در نتیجه صدها شرکت امنیتی خصوصی در افغانستان تعطیل شدند و تنها چند شرکت امنیتی آمریکایی بزرگ که حمایت پنتاگون و سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا را با خود داشتند به فعالیت ادامه داده‌اند.

شرکت امنیتی «بلک‌واتر» بزرگترین شرکت پیمانکار سازمان جاسوسی امریکا (سیا) از جمله شرکت‌های امنیتی خصوصی محسوب می‌شود که هنوز به فعالیت در افغانستان ادامه می‌دهد.

تگ

کامنت