• انتقاد عبدالله از «حیوان» خطاب کردن بخشی از مردم افغانستان توسط «حکمتیار»

رئیس اجرایی دولت افغانستان در واکنش به اظهارات حکمتیار که بخشی از مردم افغانستان را حیوان دانسته بود، تاکید کرد؛ این فرد حتی لیاقت ندارد که نامش را بر زبان بیاورم انگار فراموش کرده است چه مسئولیتی دارد.

«گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی در افغانستان چهارشنبه گذشته در واکنش به اختلاف شماری از گروه‌های سیاسی درباره درج کلمه «افغان» در شناسنامه‌های الکترونیکی گفته بود: «بسیاری از حیوانات در افغانستان شناسنامه و پاسپورت ندارند اما در این کشور حضور دارند.

وی با اشاره به مخالفان توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی نیز اظهارداشت که آنها نیز می‌توانند از گرفتن شناسنامه خودداری کنند اما همین قدر حق دارند و می‌توانند در افغانستان بدون شناسنامه و پاسپورت زندگی کنند.

«عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی دولت افغانستان در واکنش به این اظهارات تاکید کرد که این فرد حتی لیاقت ندارد که نام او را بر زبان بیاورم، متاسفانه فراموش می‌کند که چه مسئولیتی دارد.

«عبدالطیف پدرام» نماینده پارلمان و رهبر حزب کنگره ملی افغانستان نیز در گردهمایی در کابل «گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی را به دامن زدن اختلافات قومی و مذهبی متهم کرد.

وی افزود: موضع گیری رهبر حزب اسلامی علیه شیعیان و جمهوری اسلامی ایران برای خوشحال کردن آمریکا، اسرائیل و برخی از کشورهای عربی صورت می‌گیرد.

پدرام خاطرنشان کرد، رهبر حزب اسلامی از زمان ورودش به کابل همواره علیه شیعیان موضع گیری کرده است تا از آمریکا و کشورهای عربی امتیاز بگیرد.

نماینده بدخشان در واکنش به این موضوع اظهارداشت: می خواهیم شناسنامه‌ای را بگیریم که اعضای پارلمان افغانستان با اکثریت اقوام محتوای آن را تصویب کرده است.

وی افزود: اما محتوای کنونی شناسنامه‌های الکترونیکی را اشرف غنی بر مردم تحمیل کرده و غیر قانونی است.

29 سرطان 1397, 13:18 کابل
کامنت