• افزایش صادرات زعفران افغانستان/ طلای سرخ به بازارهای آمریکا راه یافت

سخنگوی والی هرات گفت: زعفران افغانستان راه خود را در بازارهای جهانی پیدا کرده و به تازگی یک شرکت آمریکایی تمایل به فروش این محصول در آمریکا را اعلام کرده است.

سخنگوی والی هرات در گفتگو با فارس با اشاره به کاشت زعفران در هرات گفت: پس از وارد شدن زعفران هرات به بازارهای داخلی و پس از آن به بازارهای خارجی و تایید آن از سوی کشورهای خریدار حال این گیاه با ارزش نیز توجه خریداران زیادی را در جهان به خود جلب کرده است.

وی افزود: به تازگی یک شرکت آمریکایی اعلام کرده سالانه چندین تن از زعفران مرغوب هرات را خریده و در تمام شهرهای امریکا به فروش می رساند.

وی بیان داشت: در حال حاضر زعفران هرات نیز به کشورهای هند، چین، عربستان و چند کشور دیگر عربی نیز صادر می‌شود.

از سوی دیگر بشیر احمد احمدی معاون اداره کشاورزی هرات با ابراز امیدواری از صادرات زعفران هرات به کشورهای خارجی گفت: صادرات زعفران با کشورهای خارجی در کنار افزایش فروش آن این مزیت را دارد که زعفران افغانستان با نام و خود این کشور صادر خواهد شد.

وی تاکید کرد: وزارت کشاورزی باید برای رشد هرچه بیشتر زعفران و فروش آن در بازارهای جهانی با ارم افغانستان تلاش کند و از سوی دیگر جلوی فروش قاچاقی این گیاه با ارزش را از سوی برخی از افراد بگیرند و از واردات زعفران بی کیفیت نیز به هرات جلوگیری کنند .

هرات بزرگ ترین تولید کننده زعفران در افغانستان است که بیش از 90 درصد زعفران کشور در این ولایت تولید می شود. 

29 سرطان 1397, 13:42 کابل
کامنت