23 اسد 1397, 10:53 کابل
  • ژنرال بازنشسته آمریکا: حضور آمریکا در افغانستان سازمان‌های تروریستی را به این کشور کشانده است

فرمانده سابق عملیات ویژه ارتش آمریکا در آفریقا اظهار داشت که واشنگتن نباید در روند صلح افغانستان مداخله کند و حضور آمریکا در این کشور سبب شده تا سازمان‌های افراط‌گرا و خشن به افغانستان کشیده شوند.

به گزارش رادیو دری به نقل از تسنیم،ژنرال «دونالد.سی.بولدوک» فرمانده سابق عملیات ویژه ارتش آمریکا در آفریقا اظهار داشت که مداخله آمریکا در روند صلح افغانستان مخرب خواهد بود و تاکید کرد که این دولت افغانستان و طالبان هستند که باید بر سر شرایط آتش‌بس به توافق برسند.

این ژنرال بازنشسته آمریکایی در یادداشتی در «دیلی بیست» نوشت: با توجه به اقدامات ما در 17 سال گذشته در افغانستان عاقلانه این است که ما کنار ایستاده و اجازه دهیم دولت افغانستان و طالبان شرایط آتش‌بس با یکدیگر را تعیین کنند.

وی افزود: حمایت و مشارکت ما از این روند مخرب خواهد بود و راه رو به جلو و ادغام (طالبان در دولت) باید توسط افغان‌ها و نه پنتاگون و یا وزارت خارجه (آمریکا) تعیین شود.

بولدوک ادامه داد: شرکای افغان خود را خسته کرده‌ایم و همه از ادامه جنگ خسته هستند، بیش از آنچه مردم افغانستان خواستار آن هستند در این کشور حضور داشته‌ایم و سبب کشیده شدن گروه‌های افراط‌گرا و خشن بیشتری به افغانستان شده‌ایم.

این ژنرال سابق ارتش آمریکا اظهار کرد که واشنگتن هیچ اهرمی برای مجبور کردن طالبان برای حضور بر سر میز مذاکره و یا برنامه‌ای کارآمد برای ادغام این گروه در بدنه دولت افغانستان ندارد.

بولدوک تصریح کرد که با وجود تلاش آمریکا و کشته شدن نظامیان این کشور در افغانستان این جنگ پایان خوشی برای آمریکا نخواهد داشت و برخلاف تلاش‌های مقامات ارشد این کشور برای نشان دادن این جنگ به عنوان یک پیروزی برای آمریکا، واشنگتن قادر نخواهد بود تا طالبان و دیگر مخالفان مسلح دولت افغانستان را بزودی شکست دهد.

کامنت