27 اسد 1397, 10:20 کابل
  • احتمال حذف افراد بیشتری از فهرست نهایی نامزدان انتخابات پارلمانی افغانستان

کمیسیون شکایات انتخابات افغانستان اعلام کرد که حدود ۴۵ نفر از نامزدانی که در فهرست انتخابات پارلمانی هشدار دریافت کرده‌اند، اگر مشکلات خودشان را حل نکنند از فهرست نهایی حذف می‌شوند.

 «حمیرا حقمل» سخنگوی کمیسیون شکایات انتخابات افغانستان به خبرنگاران گفت: هیچ راه برگشتی برای نامزدان حذف شده از فهرست نهایی انتخابات پارلمانی این کشور وجود ندارد.

وی افزود: این افراد بر اساس قوانین انتخاباتی از فهرست نامزدان انتخابات پارلمانی حذف شدند در عین حال دولت افغانستان و سایر نهادها صلاحیت مداخله در روند کاری کمیسیون شکایات انتخاباتی را ندارند.

حقمل تصریح کرد که احتمال دارد افراد بیشتری به دلیل فعالیت‌های غیرقانونی از فهرست نهایی نامزدان انتخابات پارلمانی افغانستان حذف شوند.

تا کنون 35 نفر از نامزدان انتخابات پارلمانی افغانستان به دلیل فعالیت‌های غیرقانونی توسط کمیسیون شکایات انتخاباتی این کشور از فهرست نهایی حذف شدند.

سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان خاطرنشان کرد، اگر تا روز برگزاری انتخابات آنهایی که حقوق مردم را نادیده گرفتند و متهم به قتل و غصب زمین هستند، مدارکی مبنی بر رفع اتهام ارائه نکنند نیز از فهرست نهایی حذف خواهند شد.

پیش از این 45 نفر از جمله «عبدالرئوف ابراهیمی» رئیس و «همایون همایون» معاون پارلمان افغانستان همچنین «ظاهرقدیر» نماینده ننگرهار از سوی کمیسیون شکایات انتخابات افغانستان هشدار دریافت کرده بودند.

صدها نفر از هواداران نامزدان حذف شده در شماری از ولایت‌ها از جمله کابل دفاتر کمیسیون انتخابات را مسدود کردند.

سخنگوی کمیسیون انتخابات افغانستان با اشاره به این موضوع گفت: شماری از مقامات و نهادهای دولتی از افراد حذف شده حمایت می‌کنند که مغایر با قانون و فرمان ریاست جمهوری درباره عدم مداخله مقامات دولتی در امور انتخاباتی این کشور است.

حقمل هشدار داد که اگر رهبران دولت با آنها برخورد نکند، کمیسیون شکایات انتخاباتی اسامی مقامات دولتی که از اعتراضات حمایت می‌کنند را در اختیار رسانه‌ها قرار خواهد داد.

کامنت