21 سنبله 1397, 09:07 کابل
  • آمار تلفات انفجارهای «ننگرهار» به ۳۳ کشته و ۱۳۲ زخمی رسید

سخنگوی والی «ننگرهار» اعلام کرد که تلفات انفجارهای روز گذشته در این ولایت به‌ویژه میان تظاهرات‌کنندگان به ۳۳ کشته و ۱۳۲ زخمی افزایش یافته است.

 مقامات افغان اعلام کردند حمله روز گذشته به تجمع تظاهرات‌کنندگان در بزرگراه «تورخم ــ جلال‌آباد» واقع بین شهر جلال‌آباد و گذرگاه مرزی بزرگ با پاکستان دست‌کم 32 کشته و 128 زخمی به‌جا گذاشت.

مقامات افغان و بزرگان قومی می‌گویند که تظاهرات‌کنندگان برای اعتراض علیه یک فرمانده پلیس محلی تجمع کرده بودند.

این انفجار ابتدا سبب پراکنده شدن جمعیت صدها نفری معترضین شد اما پس از انفجار جمعیت بیشتری جمع شدند تا به تظاهرات ادامه دهند.

این انفجار با فاصله کمتر از یک هفته از حمله انتحاری دیگری در شهر کابل رخ داد که جان 20 نفر را گرفت، از سوی دیگر نیز مقامات می‌گویند که احتمالاً خشونت‌ها پیش از انتخابات پارلمانی در ماه آینده و انتخابات ریاست جمهوری در ماه آوریل تشدید خواهد شد.

گفتنی است که گروهی هنوز مسئولیت این حمله را به‌عهده نگرفته است اما طالبان دست داشتن در این حمله را تکذیب کرده است.

«عطاءالله خوگیانی» سخنگوی والی «ننگرهار» گفت: در این حمله 32 نفر کشته و 128 تن دیگر نیز زخمی شدند اما «سهراب قادری» از اعضای شورای ولایتی ننگرهار اظهار کرد که پس از این حمله جسد 56 نفر به بیمارستان منتقل شده است و شمار زخمی‌ها را نیز 43 تن عنوان کرد.

ننگرهار از اوایل سال 2015 میلادی تاکنون یکی از مقرهای اصلی داعش در افغانستان و در سال جاری نیز با حملات انتحاری سریالی در جلال‌آباد به یکی از ناامن‌ترین ولایت‌های این کشور تبدیل شده است.

حمله انتحاری به تظاهرات‌کنندگان در ننگرهار در حالی رخ داد که روز گذشته پیش از این انفجار نیز دو انفجار دیگر به‌وقوع پیوست که هر دو در نزدیکی مدارس دخترانه به‌وقوع پیوست.

بر اساس گزارش‌ها یکی از این انفجارها در نزدیکی مدرسه «بی‌بی حوا» در جلال‌آباد و انفجار دیگر در شهرستان «بهسود» در نزدیکی «ملکه حمیرا» رخ داد که در مجموع سبب کشته شدن یک کودک و زخمی شدن 4 تن دیگر شد.

کامنت