26 سنبله 1397, 09:11 کابل
  • تلاش سفارت آمریکا برای نجات پیمان امنیتی کابل-واشنگتن

پس از آنکه بازنگری پیمان امنیتی کابل-واشنگتن در دستور کار پارلمان افغانستان قرار گرفت سفارت آمریکا در کابل لابی را برای حفظ این پیمان آغاز کرده است.

به گزارش تسنیم،همزمان با افزایش ناامنی‌ها، و تشدید حملات گروه تروریستی داعش به دلیل حمایت آمریکا اعضای پارلمان افغانستان خواستار بازنگری پیمان امنیتی کابل-واشنگتن شدند.

شماری از اعضای پارلمان افغانستان آمریکا را به عدم پابیندی به تعهداتش در پیمان امنیتی با افغانستان متهم می‌کنند و خواستار بازنگری و حتی لغو این پیمان هستند.

پس از احزاب سیاسی افغانستان و شمار بسیاری از رهبران سیاسی و فرماندهان سابق جهادی نیز در نشست مشترکی خواستار لغو این پیمان شدند.

یک عضو پارلمان افغانستان به «دیدپرس» گفت: سفارت آمریکا در کابل تلاش‌هایی را آغاز کرده است تا مانع بازنگری پیمان امنیتی کابل-واشنگتن توسط پارلمان این کشور شود.

وی افزود: آمریکا در بین پارلمان افغانستان لابی می‌کند تا نظر اعضای پارلمان این کشور درباره پیمان امنیتی کابل-واشنگتن را تغییر دهد.

پیمان امنیتی بین کابل-واشنگتن سال 2014 میلادی با وجود مخالفت مردم افغانستان پس از روی کار آمدن حکومت وحدت ملی به امضا رسید.

اما نمایندگان پارلمان افغانستان بارها آمریکا را به عدم اجرای تعهدات و نادیده گرفتن منافع ملی افغانستان متهم کرده و خواستار لغو پیمان امنیتی کابل-واشنگتن شدند.

کامنت