26 سنبله 1397, 09:35 کابل
  • خودسوزی پناهجویان افغان مقیم اتریش در اعتراض به اخراج اجباری

تعدادی از پناهجویان افغان در پی رد درخواست‌شان توسط سازمان مهاجرت اتریش، خودسوزی کردند و در وضعیت وخیمی به سر می‌برند.

به گزارش رادیو دری،مقامات اتریش اعلام کردند که پنج پناهجوی افغان در اعتراض به اخراج اجباری دست به خودسوزی زدند و اکنون در وضعیت جسمی وخیمی به سر می‌برند.

همچنین 20 پناهجوی دیگر افغان نیز در «وین» پایتخت اتریش به علت مسمومیت ناشی از تنفس گازهای سمی نیز دست به خودکشی زدند که به بیمارستان منتقل شدند.

تا کنون وزارت مهاجرین افغانستان به این موضوع واکنشی نشان نداده است اما اشرف غنی پیش از این بارها خواستار بازگشت پناهجویان افغان به این کشور شده بود.

در پی تشدید ناامنی‌ها در افغانستان در چند سال اخیر هزاران پناهجوی افغان به امید دست یافتن به امنیت و آینده بهتر راهی کشورهای اروپایی شدند.

میزان پذیرش پناهندگی پناهجویان افغان در سالهای اخیر در حالی به شدت کاهش یافته که سازمان ملل سال گذشته این کشور را به دلیل تشدید ناامنی‌ها در فهرست کشورهای «درگیر جنگ» قرار داد.

 گروه بین‌المللی بحران در گزارش اخیرش میزان تلفات غیرنظامیان در افغانستان را بیشتر از آمار تلفات جنگ سوریه اعلام کرد.

اخیرا سازمان ملل شماری از کشورهای اروپایی را به دلیل تشدید اخراج اجباری پناهجویان افغان در زمانی که تلفات غیرنظامیان در بالاترین سطح قرار دارد به نقض قوانین بین‌الملل متهم کرده است.

با این حال، برخی از نهادهای حامی پناهجویان در اروپا اخراج اجباری پناهچویان افغان از کشورهای اروپایی را مغیر با ارزش‌های انسانی دانسته و وضعیت امنیتی و اجتماعی در افغانستان را نامساعد می‌دانند.

کامنت