• عبدالله با فسخ پیمان امنیتی با آمریکا مخالفت کرد

رئیس اجرایی افغانستان در واکنش به تصمیم سنا، پارلمان و احزاب سیاسی افغانستان برای بازنگری پیمان امنیتی کابل-واشنگتن گفت که کسی نمی‌تواند به نمایندگی از مردم پیمان امنیتی را بازنگری کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی در جلسه شورای وزیران امروز در واکنش به بسته شدن شماری از دفاتر کمیسیون انتخابات توسط هواداران احزاب سیاسی در برخی ولایت‌های افغانستان گفت که شفافیت انتخابات خواست همه مردم است و در ادامه نیز بسته شدن این دفاتر را اقدامی نادرست خواند.

این در حالی است که ابتدای هفته جاری شماری از هوداران ائتلاف بزرگ ملی افغانستان در انتقاد به عدم اصلاح نظام انتخاباتی و استفاده از فناوری بیومتریک در روند رأی‌دهی دفاتر کمیسیون انتخابات در ولایت‌های قندهار، بلخ و هرات را مسدود کردند.

عبدالله با اشاره به نشست مشترک شماری از چهره‌های سیاسی افغانستان و احزاب بزرگ این کشور برای بازبینی پیمان امنیتی کابل-واشنگتن نیز گفت که زیر سوال بردن این توافق و مطرح کردن بازنگری آن به دلایل شخصی است و به تامین امنیت در افغانستان کمکی نخواهد کرد.

این در حالی است که پیش از این نیز سنا و پارلمان افغانستان نیز به دلیل عدم پایبندی آمریکا به تعهدات امنیتی خود در افغانستان خواستار بازنگری پیمان امنیتی کابل-واشنگتن شده بودند.

 عبدالله تصریح کرد که زیر سوال بردن توافق امنیتی با آمریکا و مطرح کردن بازنگری این پیمان به دلیل "منافع شخصی" به تامین امنیت در این کشور کمک نمی‌کند و ادامه داد که مردم افغانستان نیز خواستار لغو این پیمان نیستند.

رئیس اجرایی افغانستان در ادامه نیز درباره دیدار اخیرش با «شاه محمود قریشی» وزیر خارجه پاکستان نیز گفت که طرفین درباره مبارزه با تروریسم و استفاده تروریست‌ها از خاک پاکستان برای ایجاد ناامنی در افغانستان گفت‌وگو کردند.

عبدالله همچنین ابراز امیدواری کرد که دولت جدید پاکستان علیه پناهگاه امن مخالفان مسلح دولت افغانستان در خاک این کشور اقدام کند.

26 سنبله 1397, 16:10 کابل
کامنت