26 سنبله 1397, 18:37 کابل
  • هفتم محرم شروع حرکت هیئت های عزاداری در افغانستان

هر سال با فرا رسیدن هفتم محرم سالروز بستن آب به روی خاندان اهل بیت (ع) در کربلا مردم مومن افغانستان آیین های عزاداری سالار شهیدان را که هفت شب در مساجد و تکایا دنبال کردند به سطح خیابان می کشانند و با راه اندازی دسته های سینه زنی و زنجیرزنی ارادتشان را نشان می دهند.

به گزارش ایرنا، هزاران نفر ازعاشقان حقیقت جوی اهل بیت (ع) و امام حسین «ع» امروز دوشنبه در شهرهای افغانستان از جمله کابل پایتخت این کشور به ویژه در غرب این شهر تحت تدابیر شدید امنیتی با حضوری گسترده آیین های ویژه خود برای روز هفتم محرم را برگزار می کنند.

عزاداران از بعدازظهر امروز با پرچم های سیاه و سبز به نشانه ماتم و عزا برای امام حسین «ع» و یارانش و در سایه حفاظت نیروهای پلیس و شماری از اعضای مسلح هر هیات در قالب نیروهای مردمی که مسئول تأمین امنیت مراسم و پیشگیری از حملات گروه های تکفیری هستند ، به اجرای مراسم سوگواری می پردازند.

کابل پایتخت افغانستان طی دو سال گذشته شاهد حملات مرگبار گروه تروریستی داعش به مساجد و مراسم عزاداری بوده و به همین دلیل در کنار نیروهای دولتی ، تعدادی از واجدین شرایط مردم هر محل نیز برای تأمین امنیت مسلح می شوند.

«عبدالرئوف ابراهیمی» رئیس مجلس افغانستان در نشست امروز مجلس از دولت خواست که امنیت عزاداران را از امروز هفتم محرم تا پایان آیین های محرم که در افغانستان سیزدهمین روز محرم خواهد بود به گونه کامل تأمین کنند تا حوادثی مانند سال های گذشته تکرار نشود.

مردم کابل اعم از شیعه و سنی در روزهای عزاداری شهدای کربلا ، مانند اغلب مسلمانان سایر کشورهای منطقه به یاد علمدار کربلا حضرت ابوالفضل العباس (ع) علم های بزرگی را در خیابان های غرب کابل به راه می اندازند و با سردادن شعارهای «یا حسین» و «یا ابوالفضل» اشک ماتم می ریزند.

عزاداران حسینی در کابل که از اولین روز محرم با حضور در تکایا، حسینیه ها، مساجد در غم واقعه کربلا بر سر و سینه زده اند، امروز آیین سنتی علم کشی را در سطح خیابان ها برگزار می کنند. 

امروز در مناطق مختلف شهر کابل ، مراسم‏ علم ‏‎کشی با شور و هیجان خاص خودش برگزار می شود و هزاران عزادار سیاه پوش با سربندهای سبز و سرخ و لباس های سیاه، عشق خود را نسبت به امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل عباس (ع) ابراز می دارند.

بسیاری از مناطق کابل از جمله غرب پایتخت، شب های محرم حال و هوایی دیگر دارد و تا پاسی از شب جوانان، مردان و زنان مومن با شرکت در مراسم عزاداری ، شب زنده داری می کنند.

براساس آیینی دیرینه شمار زیادی ازعلم ها نیز که از حسینیه ها، مساجد و تکایا به سمت زیارتگاه سخی در مرکز شهر کابل رفته و پس از آذین بندی دوباره به حسینیه ها، مساجد و تکایا بازگردانده می شود. 

سقاخانه هایی نیز در کابل راه اندازی می شود که در روز هفتم محرم به یاد سقای کربلا میان مردم آب و شربت و چای توزیع می کند و در این امکان که در جای جای پایتخت افغانستان دیده می شوند ، از آحاد مردم پذیرایی می کنند. نوشیدن آب از سقاخانه های کابل و انتقال بخشی از آن به نیت تبرک برای سالخوردگان و بیماران نیز از سنت های دیرینه مردم این دیار است.

 

 

کامنت