24 میزان 1397, 09:30 کابل
  •  طالبان و دولت افغانستان تنها تعیین کننده معادلات جنگ و صلح نیستند

سفیر افغانستان در پاکستان اذعان کرد: طالبان و دولت افغانستان تنها تعیین کننده معادلات جنگ و صلح در این کشور نیستند، بلکه شماری از کشورهای منطقه و قدرت‌های بین‌المللی نیز در این موضوع نقش دارند.

به گزارش  خبرگزاری تسنیم، «عمرزاخیلوال» نماینده ویژه اشرف غنی در امور پاکستان تصریح کرد، شماری از کشورهای منطقه و قدرت‌های بین‌المللی در ادامه و یا پایان جنگ در افغانستان نقش انکار ناپذیری دارند، به همین دلیل روند صلح افغانستان بسیار پیچیده است.

سفیر افغانستان در پاکستان افزود، برای مذاکراتی موثر در روند صلح باید بین منافع کشورهایی که در معادلات جنگ و صلح افغانستان نقش دارند، هماهنگی ایجاد کرد که این امری بسیار دشوار است.

نماینده اشرف غنی گفت: در حال حاضر تماس‌های بین دولت افغانستان و طالبان وجود دارد و حتی دو طرف به صورت غیر رسمی صحبت کردند اما نمی توان از آن به عنوان مذاکره و یا گفت‌وگو یاد کرد.

در چند روز گذشته تلاش‌ها برای آغاز مذاکرات صلح با گروه طالبان افزایش یافته و اخیرا اعضای دفتر سیاسی طالبان درباره خروج نیروهای خارجی با «زلمای‌ خلیل زاد» نماینده آمریکا گفت‌وگو کردند.

این در حالی است که از نظر شماری از کارشناسان استراتژی جنگی آمریکا در افغانستان شکست خورده است و واشنگتن راهی جز مذاکره با مخالفان مسلح دولت در افغانستان ندارد.

نماینده ویژه اشرف غنی درباره نقش پاکستان در روند صلح افغانستان نیز اظهارداشت که در چند سال اخیر همواره با رهبران نظامی و سیاسی پاکستان دیدار و گفت‌وگو کرده است تا به آنها درباره منافع همکاری با افغانستان توضیح دهد.

 

تگ

کامنت