26 عقرب 1397, 10:06 کابل
  • معاون سابق پنتاگون: باید راهی برای خروج آبرومندانه از افغانستان پیدا کنیم

عاون سابق وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد، ما نباید مجبور شویم از بام سفارت آمریکا با بالگرد از افغانستان فرار کنیم بلکه آمریکا باید راهی برای خروج آبرومندانه از این کشور پیدا کند.

«بینگ ویست» معاون سابق وزیر دفاع آمریکا گفت: پس از کشته شدن هزاران سرباز آمریکایی و هزینه میلیاردها دلار حالا آمریکا باید به فکر خروج آبرومندانه از افغانستان باشد.

این مقام سابق دولت آمریکا تصریح کرد که باید به راهی برای خروج از افغانستان دست یابیم تا با آبرو ریزی جنگ ویتنام روبرو نشویم.

بینگ ویست اظهار داشت: ما نباید نهایتا مجبور شویم که با بالگرد از بام سفارت آمریکا در کابل فرار کنیم بلکه قبل از اینکه دیر شود راهی معقول برای خروج از این کشور پیدا کنیم.

وی افزود: زمانی که آمریکا به افغانستان حمله کرد برخی از عوامل به دنبال تشدید جنگ در این کشور بودند بنابر این آمریکا بارها پیشنهاد صلح از سوی طالبان را رد کرد.

استراتژیست آمریکایی تصریح کرد که بارها طالبان درخواست مذاکره کردند اما دونالد رامسفلد وزیر وقت دفاع آمریکا استفاده از زور را بر گفت‌وگو با طالبان ترجیح داد.

وی افزود: اما پس از 17 سال جنگ و هزینه‌های هنگفت مالی و جانی «سکات میلر» ژنرال نیروهای آمریکایی در افغانستان به این که مسئله این کشور راه حل نظامی ندارد اعتراف می‌کند.

بینگ ویست خاطرنشان کرد، در سال 2001 طالبان خواستار مذاکره با آمریکا شدند اما واشنگتن از گفت‌وگو با این گروه خودداری می‌کرد. در حال حاضر وضعیت تغییر کرده و آمریکا خواستار مذاکره شده است.

جنگ افغانستان طولانی‌ترین جنگ تاریخ آمریکا، هزینه‌های مالی و جانی بسیاری برای این کشور داشته است.

تگ

کامنت