19 قوس 1397, 10:26 کابل
  • احتمال برقراری صلح با طالبان پیش از انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان

رئیس جدید دبیرخانه شورای عالی صلح افغانستان اعلام کرد که وضعیت جدیدی در روند صلح افغانستان بوجود آمده است، ممکن است پیش از انتخابات ریاست جمهوری به صلح با طالبان دست یابیم.

 به گزارش رادیو دری به نقل از تسنیم،«عمر داودزی» از اعضای ارشد شورای حراست و ثبات افغانستان به عنوان نماینده ویژه اشرف غنی و رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح این کشور تعیین شده است.

رئیس جدید دبیرخانه شورای عالی صلح افغانستان اظهار داشت که این شورا نیاز دارد تا با وضعیت کنونی در روند صلح سازگار شود.

داودزی اظهار داشت: استراتژی کاملا جدیدی را تهیه می‌کنیم، طرح‌ها و برنامه‌های گذشته را بررسی کرده و آن را با شرایط جدیدی که به میان آمده است سازگار خواهیم کرد.

وی افزود: پس از تلاش‌های «زلمی‌خلیلزاد» نماینده ویژه واشنگتن وضعیت جدیدی در روابط با کشورهای منطقه و فرصت‌ها در زمینه صلح با طالبان به وجود آمده است.

نماینده ویژه اشرف غنی تصریح کرد که استراتژی جدید اجماع را در برخواهد داشت که شامل مذاکرات صلح، برقراری صلح و حفظ آن است.

داودزی خاطرنشان کرد، نشانه‌هایی وجود دارند که ممکن است پیش از انتخابات ریاست جمهوری به صلح با گروه طالبان دست یابیم.

وی افزود: تلاش‌های خلیلزاد در روند صلح اثر گذار هستند، اقدامات خلیلزاد، دولت افغانستان، انعطاف طالبان و تلاش‌های مردم می‌تواند به حل مسکلات بیانجامد.

روز گذشته نشست مشترکی بین اعضای هیئت مذاکره کننده با طالبان، عبدالله رئیس اجرایی دولت افغانستان و اشرف غنی رئیس جمهور این کشور برگزار شد.

دادوزی نیز به عنوان نماینده ویژه اشرف غنی در امور منطقه‌ای برای اجماع صلح و رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح افغانستان نیز در این نشست حضور داشت.

پیوستن عمرداودزی یکی از اعضای ارشد شورای حراست و ثبات افغانستان به حکومت وحدت ملی و صرف نظر از رقابت‌های انتخاباتی اقدامی غیر منتظر محسوب می‌شود.

این در حالی است که پیش از این داودزی برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور اعلام آمادگی کرده بود.

تگ

کامنت