19 قوس 1397, 10:54 کابل
  • بررسی مطبوعات چاپ کابل  19 قوس 1397

"چرا دانه درشت ها محاکمه نمی شوند "،"دشواری مبارزه با فساد در ساختار فساد آلود" و "طالبان باید به ندای مادر وطن لبیک بگویند" عناوین سرمقالات روزنامه های امروز چاپ کابل است.

"چرا دانه درشت ها محاکمه نمی شوند "عنوان سرمقاله ی روزنامه ی هشت صبح است
که در آن چنین آمده است :
در روز جهانی مبارزه با فساد مالی و اداری، باز هم شاهد رجزخوانی‌‍‌های بلندپایه‌گان دولتی بودیم. رییس‌جمهور از دست‌آوردهایش در مبارزه با فساد مالی و اداری گفت. عده‌ای از مقام‌های حکومتی هم مدعی اند که جامعه‌ی جهانی به آنان در نشست ژنیو در مورد مبارزه با فساد مالی و اداری نمره‌ی قبولی داده است، ‌ولی واقعیت این است که مردم افغانستان از ناحیه‌ی فساد مالی و اداری رنج می‌برَند و کاهش جدی در مرارتی که آنان از این ناحیه
متحمل می‌شوند، رونما نشده است.
هشت صبح می افزاید :به وضوح دیده می‌شود که رهبران حکومت در مبارزه با فساد مالی و اداری و به دادگاه کشاندن مظنونان برخورد جناحی کرده‌اند. وزیر پیشین مخابرات
حمایت جدی سیاسی پشت سر خود نداشت، ‌به همین دلیل به محاکمه کشانده شد، اما آنانی که در گزارش‌های سیگار متهم به ایجاد مکتب‌های خیالی شدند، نه تنها که به دادگاه کشانده نشدند‌، بلکه سمت‌های بلند حکومتی احراز کردند.
برای متهمان بزرگ فساد مالی و اداری که در دسته‌های سیاسی رهبران حکومت وحدت ملی جا داشتند، حاشیه‌های امن ایجاد شد ولی آنانی که در فساد مالی و اداری در سطح متوسط و خیلی کوچک دست داشتند به دادگاه کشانده شدند.
شهروندان افغانستان وقتی به مبارزه‌ی جدی حکومت و دستگاه قضایی با فساد مالی و اداری باور می‌کنند که دانه‌درشت‌های متهم به فساد مالی و اداری به دادگاه کشانده شوند.
نگاهی می اندازیم به روزنامه ی افغانستان ما که در سرمقاله ای تحت
عنوان "دشواری مبارزه با فساد در ساختار فساد آلود" چنین نوشته است :
در طی سال های گذشته به خصوص در دوره حکومت وحدت ملی تلاش های زیادی در زمینه مبارزه با فساد اداری صورت گرفته است، اما هنوز این تلاش ها نتایج ملموسی به بار نیاورده است. این تلاش ها تا حدی زیادی در بخش استخدام و پروسه رقابت بر سر بست های دولتی متمرکز بوده است. مسولان کمیسیون اصلاحات اداری بارها از دستاوردهای خود در بخش  پروسه استخدام سخن گفته اند ولی آن چه تا کنون در جامعه نمود نیافته و هنوز نتوانسته است جایگاهی در ذهنیت عموم بیابد، همین عدالت و توازن در استخدام ها است.
نویسنده می افزاید :
دلیل عدم رضایت و قناعت افکار عمومی عمق فساد و گستردگی آن و مهم تر از همه  وجود ساختارهای تبعیض آمیز و نابرابری است که ریشه در تاریخ کشور ما دارد. تمام کارهایی که در طی سال های گذشته صورت گرفته است، به نحوی مربوط به امور صوری و ظاهری بوده است. اما ساختارها و بسترهای فساد آلود هم چنان پابرجا است.
و "طالبان باید به ندای مادر وطن لبیک بگویند" عنوان سرمقاله ی روزنامه ی آرمان ملی است که در آن چنین آمده است :
امریکا برای آوردن صلح در افغانستان دست به دامان پاکستان شده است وترامپ رییس جمهوری امریکا از عمران خان نخست‌وزیر پاکستان در نامه‌یی خواسته است تا در این زمینه همکاری کند.
عمران خان در مذاکره با زلمی خلیل زاد فرستاده امریکا نیز پاسخ در خوری که به درد این روند بخورد نداده است ولی در سخنانی ابراز داشته که در کشورش مراکز آموزشی و حمایت از طالبان وجود ندارد.مگر مردم از یاد برده اند که چند هفته پیش ملابرادر از زندان پاکستان رها شد و در کنار او دیگر شخصیت‌های مهم طالبان نیز حضور داشتند؟
در پایان آرمان ملی می افزاید :
نکته واضح این است که صلح و جنگ به نحوی با عملکرد های پاکستان در حال وآینده پیوند ناگسستنی دارد. طالبان مهره های مزدور پاکستانی ها هستند و به دستور پاکستانی ها است که جنگ امروز در افغانستان برای بربادی مردم ما ادامه دارد.
حالا وقت آن است که رهبران طالبان اگر مایل اند کشور شان بیش از این ویران نشود و هموطنان شان در جنگ تلف نشوند، باید به ندای مادر وطن لبیک بگویند و  به روند صلح و آشـتی بپیوندند.
ادامه جنگ امروز افغانستان تباهی نسل های امروز و فردای این سرزمین است و معلوم است که در این میانه، خانواده و فرزندان و عزیزان آنان نیز حضور دارند.

تگ

کامنت