20 قوس 1397, 19:16 کابل
  • کابل میزبان نشست ۳ جانبه چین، افغانستان و پاکستان می‌شود

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرد که به زودی نشست سه‌جانبه‌ای با حضور چین و پاکستان و محوریت موضوعات مرزی و همکاری‌های امنیتی در کابل برگزار خواهد شد.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، شماری از رسانه‌ها اعلام کردند که قرار است نشست سه جانبه بین چین، افغانستان و پاکستان تا اواخر ماه جاری در کابل برگزار شود.

پس از رایزنی مقامات آمریکایی با اعضای دفتر سیاسی طالبان و  حضور آنها در نشست صلح مسکو انتظار می‌رفت که نشست سه جانبه چین، پاکستان و افغانستان نیز مرتبط با تلاش‌های صلح برگزار شود.

اما وزارت خارجه افغانستان اعلام کرد که این نشست سه جانبه در واقع برای بررسی همکاری‌های امنیتی و مسائل مرزی برگزار خواهد شد.

یکی از مقامات وزارت خارجه افغانستان به روزنامه هشت صبح گفت: قرار است در این نشست اشرف غنی توافقنامه همکاری امنیتی و مرزی با چین و پاکستان را به امضا برساند.

وی افزود: نگرانی‌های مرزی افغانستان به دلیل مسئله دیورند بسیار پیچیده است و چین نیز این نگرانی را درک کرده است بنابراین دو کشور تلاش می‌کنند تا با یافتن راه حلی پاکستان را نیز در آن دخیل کنند.

دور قبلی نشست سه جانبه بین پاکستان، چین و افغانستان سال گذشته در پکن برگزار شد و چین تلاش کرد تا از روابط کابل-اسلام‌آباد تنش زدایی کند.

«لطیف آرش» کارشناس افغان اظهار داشت:  در نشست سه جانبه بین چین، پاکستان و افغانستان درباره خط دیورند گفت‌وگوهای صورت خواهد گرفت.

زیرا مردم افغانستان خط دیورند را از نظر حقوقی فاقد اعتبار می‌دانند به رسمیت نمی شناسند اما پاکستان تلاش می‌کند تا دیورند به عنوان خط مرزی بین دو کشور به رسمیت شناخته شود.

وی تصریح کرد که چین به نفع پاکستان نقش ایفا می‌کند زیرا پکن تلاش می‌کند تا از فشارهای منطقه و آمریکا بر پاکستان را کاهش دهد زیرا چین در مسائل بزرگ همواره حامی پاکستان بوده است.

کارشناس افغان اظهار داشت:  دولت افغانستان باید مانع مظلوم نمایی پاکستان در این نشست شده و این کشور را به انجام همکاری‌های امنیتی وادار کند.

تگ

کامنت