21 قوس 1397, 10:44 کابل
  • صلح ؛ کد رمز

رئیس جمهور افغانستان با چالش‌های بزرگی در این کشور روبرو است و ناکامی‌های فراوانی در زمینه سیاسی و امنیتی دارد. به نظر می‌رسد اکنون مالکیت روند صلح تنها چیزی است که می‌تواند احیای سیاسی و پیروزی وی در آینده را تامین کند.

در نشست ماه گذشته ژنو درباره افغانستان رئیس جمهور افغانستان تلاش زیادی کرد تا نشان دهد شخص مناسب برای پایان دادن به بحران افغانستان و برقراری صلح در این کشور است.

به گزارش الجزیره، «اشرف غنی» در این نشست همچنین نقشه راه خود برای صلح با طالبان را اعلام کرد و از ایجاد کمیته 11 نفره به رهبری «صلاح‌الدین ربانی» وزیر خارجه افغانستان برای گفت‌وگوهای مستقیم با طالبان خبر داد.

غنی همچنین با تاکید بر اینکه دولت افغانستان را نمی‌توان از روند صلح کنار گذاشت، تصریح کرد که روند صلح باید به رهبری افغان‌ها و مالکیت آن‌ها باشد.

رئیس جمهور افغانستان با چالش‌های بزرگی در این کشور روبرو است و ناکامی‌هایی در زمینه سیاسی و امنیتی داشته است و اکنون مقابل وضعیت وخیم‌تر شدن شرایط در افغانستان به نظر می‌رسد آغاز و مالکیت روند صلح تنها چیزی است که می‌تواند احیای سیاسی و شاید پیروزی غنی در انتخابات آینده ریاست جمهوری را تضمین کند.

رئیس جمهور افغانستان کنفرانس ژنو را فرصتی دید تا جامعه جهانی را متقاعد کند دولت کابل توانایی عملیاتی برای کشاندن طالبان به روند صلح از طریق دیپلماتیک را دارد.

غنی همچنین اعلام کرد که برای «تمام کردن کار» در دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری نیز نامزد خواهد شد و به جامعه جهانی نیز نسبت به پیامدهای رها کردن اصلاحات و روند صلح در افغانستان هشدار داد.

الجزیره در ادامه درباره احتمال عدم موفقیت گفت‌وگوهای صلح کابل و طالبان نوشت: طالبان بارها نشان داده که دلیلی برای مذاکره با غنی نمی‌بیند و ضمن «دست نشانده» خواندن وی ترجیح می‌دهد تا با بازیگران بزرگ بین‌المللی از جمله آمریکا بطور مستقیم گفت‌وگو کند.

دوم اینکه ابتکار صلح غنی توسط شماری از شخصیت‌های سیاسی و برخی جناح‌های جامعه مدنی مورد انتقاد قرار گرفته است.

منتقدان بارها نگرانی خود در رابطه با نبود شفافیت درباره شرایط مذاکرات را اعلام کرده و نسبت به ایجاد توافقی که دستاوردهای گذشته را از بین ببرد نیز هشدار داده‌اند.

دلیل سوم نیز اقدامات بازیگران بزرگ جامعه جهانی برای ارتباط مستقیم با طالبان و دور زدن دولت غنی عنوان شده است. بطور مثال روسیه و آمریکا اخیرا بدون مشارکت فعال دولت افغانستان با طالبان گفت‌وگوهای مستقیم داشته‌اند.

آمریکا و روسیه با ارتباط مستقیم با طالبان قادر هستند تا منافع ژئوپلتیک خود را پیش برند و با برگزاری گفت‌وگوهای مستقیم، دو کشور نشان می‌دهند که کابل را به عنوان دولتی ضعیف می‌بینند که قادر به برگزاری روند صلح نیست؛ بنابراین جامعه جهانی، به رهبری آمریکا و روسیه با در نظر نگرفتن دولت افغانستان رهبری گفت‌وگوها را به جای کابل به عهده می‌گیرند.

به عبارت دیگر اگر روند صلح با روند کنونی ادامه پیدا کند ضعیف‌تر شدن دولت افغانستان را در پی خواهد داشت که در نهایت توافق حاصل شده را نیز زیر سوال می‌برد. افغانستان نیازمند دولت قوی برای تضمین ثبات و امنیت است.

الجزیره تاکید کرد که تنها راه رو به جلو این است که جامعه جهانی باید روند صلح را از طریق دولت افغانستان و نهادهای دولتی پیش برد. مردم افغانستان باید جزیی از روند بوده و  همچنین باید آزاد باشند تا در انتخابات سال آینده تصمیم بگیرند که چه کسی می‌تواند از طرف آنها روند صلح را پیش برد.

تگ

کامنت