21 قوس 1397, 11:03 کابل
  • آخرین جزئیات از اعضای کمیته مشورتی صلح و نحوه گفت‌وگو با طالبان + اسامی

رئیس جمهور افغانستان نحوه کار و اعضای کمیته مشورتی عالی صلح را که قرار است چارچوب مذاکرات با طالبان را تعیین و بر روند آن نظارت کند، اعلام کرد.

در پی هشدار اخیر «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه واشنگتن به دولت افغانستان، اشرف غنی از تشکیل کمیته عالی صلح و 9 کمیته فرعی برای تسهیل گفت‌وگوهای صلح با طالبان خبر داده است.

اخیرا خلیلزاد در گفت‌وگو با رسانه‌های آمریکایی به مقامات افغان هشدار داد که اگر آنها به مذاکرات صلح تمایلی نداشته باشند، آمریکا برای همیشه از دولت کابل حمایت نخواهد کرد.

بر اساس فرمانی که توسط رئیس جمهور افغانستان صادر شده، یک کمیته عالی صلح متشکل از 12 مقام دولتی و 17 رهبر سیاسی تشکیل شده است.

در این فرمان همچنان وظایف کمیته شورای عالی صلح و 9 کمیته فرعی آن نیز مشخص شده است.

کمیته عالی صلح مسئولیت مذاکره مستقیم با گروه طالبان را ندارد بلکه هیئت مذاکره کننده با طالبان که 11 عضو دارد و پیش از این سوی اشرف غنی تعیین شد، قرار است به این کمیته گزارش دهد.

این کمیته نحوه و چارچوب مذاکرات صلح با گروه طالبان را برای هیئت مذاکره کننده تعیین خواهد کرد.

ارائه مشاوره‌های سازنده درباره مذاکرات صلح، بررسی پیشنهاد کمیته‌های کاری صلح، نظارت از روند صلح، ارائه برنامه و تعیین چارچوب موثر برای مذاکرات به هیت مذاکره کنند دولت از وظایف اساسی این کمیته هستند.

قرار است نشست‌های کمیته عالی مشورتی به صورت ماهیانه برای بررسی روند صلح برگزار شود اما در صورت نیاز این کمیته نشست فوق العاده نیز برگزار خواهد کرد.

این کمیته 33 عضو دارد که 12 نفر از آن مقامات دولتی و 17 نفر دیگر نیز از رهبران سیاسی و جهادی این کشور هستند.

 در راس کمیته عالی صلح اشرف غنی رئیس جمهور، عبدالله رئیس اجرایی و معاون آنها قرار دارند.

تگ

کامنت