25 قوس 1397, 18:46 کابل
  • نتایج انتخاباتی کابل و سایر ولایت‌های افغانستان تا پایان هفته اعلام می‌شود

کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرد که روند بازشماری آرای کابل تقریباً نهایی شده است و تا پایان هفته جاری همراه با سایر ولایت‌های باقی مانده اعلام خواهد شد.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، پس از کشمکش‌های فراوان کمیسیون‌های انتخابات افغانستان از پیشرفت در روند بازشماری آرای کابل و سایر ولایت‌های باقی مانده خبر داده است.

با گذشت حدود دو ماه از زمان برگزاری انتخابات پارلمانی کمیسیون انتخابات افغانستان تا کنون تنها نتایج انتخاباتی 25 ولایت این کشور را اعلام کرده است.

کابل نیز از جمله 8 ولایت باقی مانده است که روند بازشماری آرای آن به دلیل کشمکش بین کمیسیون‌های انتخاباتی در روزهای گذشته با مشکل روبرو شده بود.

«ذبیح‌الله سادات» معاون سخنگوی کمیسیون انتخابات افغانستان اظهارداشت: براساس درخواست کمیسیون شکایات انتخابات این کشور روند بازشماری 182 مرکز اخذ رای در کابل نهایی شده است.

وی افزود: روند بازشماری آرای 35 مرکز دیگر نیز که از سوی کمیسیون شکایات انتخابات مشخص شده است، هنوز ادامه دارد.

معاون سخنگوی کمیسیون انتخابات تصریح کرد که نتایج انتخاباتی سایر ولایت‌های باقی مانده نیز تا پایان هفته جاری اعلام خواهد شد.

روند بازشماری آرای کابل پس از آن جنجالی شد که کمیسیون شکایات انتخابات آرای این ولایت را باطل کرد و خواستار برگزاری مجدد انتخابات در کابل شد.

اما در نتیجه پادرمیانی ارگ ریاست جمهوری افغانستان قرار شد تا روند بازشماری آرای کابل براساس کار شیوه جدیدی پذیرفتنی از سوی کمیسیون شکایات انتخابات مورد بازشماری قرار بگیرد.

این در حالی است که نهادهای نظارت کننده هنوز هم نسبت به شفافیت در روند بازشماری آرای کابل ابراز نگرانی کردند.

تگ

کامنت