22 جدی 1397, 11:51 کابل
  • حمایت هند از رهبری روند صلح توسط دولت افغانستان

وزیر خارجه هند در دیدار با نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان با تاکید بر عدم تغییر موضع دهلی درباره کابل، تصریح کرد که هند خواستار مالکیت و رهبری روند صلح افغانستان توسط دولت این کشور است.

 «سوشما سواراج» وزیر خارجه هند در دیدار با «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان تصریح کرد که هیچ تغییری در موضع هند درباره افغانستان بوجود نیامده است و دهلی‌نو از روند فراگیر صلح برای دستیابی به آن حمایت می‌کند.

به گزارش «ان.دی.تی.وی»، «راوش کومار» سخنگوی وزارت خارجه هند اظهار داشت که مقامات هندی در این دیدار به روشنی تاکید کردند که روند صلح افغانستان باید به رهبری، مالکیت و کنترل دولت این کشور باشد.

این نخستین سفر خلیلزاد به هند از چهارمین سفر منطقه‌ای وی است. این دیپلمات آمریکایی افغان تبار قرار است در ادامه نیز به چین و پاکستان سفر کند.

هند در حالی به حمایت از دولت افغانستان تاکید کرده است که اخیرا «بپین راوات» فرمانده ارتش این کشور خواستار مذاکرات بدون پیش‌شرط دهلی با طالبان شده بود.

سخنگوی وزارت خارجه هند گفت: این به اظهارات فرمانده ارتش مرتبط است. موضع ما در افغانستان بسیار واضح و ثابت است. ما در گذشته گفته و همچنان اظهار می‌کنیم که هند از تلاش‌ها برای برقراری صلح در افغانستان حمایت می‌کند.

وی افزود: ما از روند فراگیر صلح به رهبری دولت افغانستان حمایت می‌کنیم و تغییری در این موضع بوجود نیامده است.

کومار ادامه داد که خلیلزاد در این دیدار جزئیاتی را درباره اقدامات آمریکا برای برقراری صلح در افغانستان نیز به مقامات هندی ارائه کرد.

تگ

کامنت