22 جدی 1397, 19:36 کابل
  • پارلمان افغانستان: دیدار کشورهای خارجی با طالبان در نبود دولت متوقف شود

پارلمان افغانستان با تاکید بر توقف دیدار کشورهای خارجی با طالبان در غیاب نمایندگان دولت کابل، گفت که این اقدام سبب تضعیف مواضع افغانستان می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، پارلمان افغانستان با اشاره به دیدارهای اخیر هیئت طالبان با کشورهای منطقه از وزارت خارجه این کشور خواست تا با صدور بیانیه‌ای از کشورهایی که با طالبان در ارتباط هستند بخواهد بدون حضور نمایندگان دولت افغانستان با این گروه گفت‌وگو نکند.

نمایندگان پارلمان افغانستان تاکید کردند که گفت‌وگوی کشورهای خارجی با طالبان، از جمله آمریکا، بدون حضور دولت افغانستان به روند صلح کمکی نخواهد کرد.

«عبدالرئوف ابراهیمی» رئیس پارلمان افغانستان نیز ضمن تاکید بر این موضوع تصریح کرد که گفت‌وگوی کشورهای خارجی با طالبان بدون حضور دولت نوعی مداخله در امور افغانستان است.

این در حالی است که پس از تعیین «زلمی خلیلزاد» به عنوان نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان این دیپلمات آمریکایی چهار بار با طالبان دیدار کرده است و برخی گزارش‌ها حاکی از نگرانی کابل از به حاشیه رانده شدن از روند صلح افغانستان منتشر شده است.

طالبان چندی پیش نیز در نشست ابوظبی شرکت کرد که در آن نمایندگان امارات، عربستان، آمریکا و پاکستان حضور داشتند اما این گروه حاضر به دیدار با هیئت افغانستان نشد.

«محمد سلجوقی» از اعضای پارلمان نیز درباره دیدار کشورهای منطقه با طالبان گفت که این دیدارها به طالبان مشروعیت بخشیده و ادامه گفت‌وگوها در غیاب نمایندگان دولت سبب تضعیف روابط دیپلماتیک افغانستان با کشورهای ملاقات کننده با طالبان خواهد شد.

تگ

کامنت