16 دلو 1397, 13:46 کابل
  • امام جمعه کابل: ایرانی ها قدر انقلاب خود را بدانند

امام جمعه کابل حاصل مهم انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) را استقلال و آزادی کامل عنوان کرد و گفت: امروز ایران توسط خودش اداره می شود و اجازه مداخله به هیچ کشوری را در امور خود نمی دهد از این رو شایسته است ایرانی ها قدر انقلاب خود را بدانند.

به گزارش ایرنا، «عبدالرحیم رضوانی» روز سه شنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا انقلاب اسلامی ایران را رحمت و نعمت الهی خواند و گفت: این انقلاب امروز به عنوان الگویی برای حفظ آزادی، عزت و استقلال در جهان مطرح بوده و لرزه بر اندام استکبار بوجود آورده است.

وی تصریح کرد: انقلاب اسلامی ایران در واقع یک رحمت و نعمتی برای مردم مسلمان جهان و ایران بود و تحولات عظیمی را در منطقه و جهان شکل داد.

این سیاستمدار و عالم دینی افغان که خود نیز در زمان انقلاب اسلامی در ایران در فعالیت های علمی و فرهنگی شرکت داشت، دستاوردهای انقلاب را برای خارج از ایران، منطقه و در داخل جمهوری اسلامی ایران بسیار مهم توصیف کرد.

وی گفت که انقلاب اسلامی ایران در جغرافیایی این کشور محدود نماند و قاره ها و کشورها را درنوردید و به عنوان الگوی آزادی، مبارزه با استبداد و نمونه اخلاقی در قاره های آسیا، افریقا و کشورهای دیگر مطرح شد.

به باور وی امروز همه کشورهای اسلامی از انقلاب، دستاوردها و اندیشه های رهبر انقلاب اسلامی ایران در جهان آگاهی دارند که نتیجه همان رهبری خردمندانه و مدبرانه بوده است.

این عالم دینی باور دارد که پیامدهای داخلی انقلاب اسلامی ایران عظیم و پر بار بوده است و تاکید کرد که ایرانی ها باید قدر آن را بدانند و از آن پاسداری کنند.

این سیاستمدار افغان که در دوران انقلاب در ایران حضور داشت ، گفت، پیامدهای انقلاب، برای ایران اثرات قابل توجهی داشت و توضیح داد که ایران قبل از انقلاب یک کشور بطور کامل وابسته و حافظ منافع آمریکا در منطقه بود.

رضوانی افزود: ایران آن وقت استقلال سیاسی، اقتصادی و فرهنگی نداشت اما با وقوع انقلاب اسلامی به رهبری امام راحل(ره)، استقلال و آزادی کامل بوجود آمد بطوریکه امروز تمام سیاست های ایران توسط ایرانی اداره می شود و اجازه مداخله به هیچ کشوری را در امور خود نمی دهند.

به گفته وی در بخش زندگی اجتماعی مردم ایران پیشرفت های زیادی کرده و از برکت انقلاب رفاه اجتماعی خوبی برای ملت ایران مسیر شده است، ایرانی ها باید قدر این انقلاب خود را بدانند و از آن محافظت کنند.

رضوانی در باره روابط ایران و افغانستان پس از انقلاب اسلامی گفت : اگر چه روابط سیاسی دو کشور در یک سطح نبوده و با فراز و فرودهای همراه بوده اما دولت ایران همواره در کنار دولت و مردم افغانستان بوده و همکاری های خود را از برادران افغان خود دریغ نکرده اند.

وی تأکید کرد که جدا از روابط سیاسی، رابطه مردم با مردم و ملت های دو کشور در سطح عالی بوده که می تواند به عنوان نمونه ای از وحدت یگانگی فکری و همسایگی محسوب شود.

 امام جمعه کابل افزود: این روابط برای افغانستان اثرات خوبی داشته است به طوریکه در ادبیات، فرهنگ، شعر، نویسندگی، معاشرت و اخلاق اجتماعی اثر گذار بوده است.

رضوانی اعتقاد دارد که بخشی از پیشرفت های نویسندگی، شعر، ادبیات، اخلاق و معاشرت جامعه امروز در افغانستان نتیجه مهاجرت، تحصیل و آموزش در ایران بوده و افغان ها از این رابطه استفاده کرده اند.

وی گفت که ایران و افغانستان دو کشور هم ریشه، هم زبان و دارایی فرهنگ مشترک هستند که براساس اندیشه های امام راحل، راه و مسیر مشترک دارند که اگر روابط دو کشور هرچه بیشتر توسعه پیدا کند به سود هر دو کشور و ملت است و می توانند از امکانات موجود، اندیشه ها و دستاوردهای یگدیگر استفاده مشترک کنند.

تگ

کامنت