27 حوت 1397, 11:48 کابل
  • عبدالله: روابط دولت افغانستان با جامعه جهانی بر اساس منافع ملی تعیین می‌شود

رئیس اجرایی دولت افغانستان اعلام کرد که مردم نباید نگران روابط خارجی دولت افغانستان با جامعه جهانی باشد زیرا روابط دولت با سایر کشورها بر اساس منافع ملی تعیین می‌شود.

به گزارش رادیو دری به نقل از تسنیم، «عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی دولت افغانستان در مراسم بزرگداشت روز جهانی زن در کابل با اشاره به تنش‌های اخیر بین افغانستان و آمریکا تصریح کرد که روابط خارجی دولت این کشور بر اساس منافع ملی تعیین می‌شود و نباید مردم نگران باشند.

رئیس اجرایی دولت افغانستان خاطرنشان کرد که حکومت وحدت ملی در روند صلح به صورت مشترک با شرکای خارجی خود در روند صلح کار می‌کنند و مردم نباید نگران مناسبات افغانستان با شرکای بین‌المللی باشد.

عبدالله اظهار داشت: مقامات دولت به عنوان شهروندان افغانستان در هر شرایطی منافع ملی کشور را در اولویت قرار می‌دهند و به همین دلیل استحکام هرچه بیشتر مناسبات دولت با جامعه بین‌المللی هستیم.

وی افزود: کسانی که افغانستان را اشغال شده فکر می‌کنند باید بدانند که مناسبات سیاسی افغانستان با جامعه بین‌المللی زمانی تعریف شد که این کشور مورد تجاوز گروه‌های تروریستی گرفت.

عبدالله تصریح کرد که به همین دلیل جامعه جهانی همگام با مردم افغانستان این مسیر را طی کرده هرچند که ممکن است در این مسیر اشتباهاتی نیز صورت گرفته باشد، اما امروز در نقطه قرار نداریم که با هر سنگ اندازی روابط خود را با جامعه بین‌المللی برهم بزنیم.

رئیس اجرایی دولت افغانستان گفت، برخی‌ها در حالی که دم از وطن پرستی می‌زنند اما منافع بلندمدت این کشور را در نظر نمی‌گیرند در حالی که تعقیب منافع ملی اصل وطن پرستی است و تعامل با جامعه جهانی یکی از راه های تامین منافع این کشور محسوب می‌شود.

وی افزود: مقامات افغان بحث‌های اساسی در این مورد خواهند داشت زیرا در شرایط کنونی نیاز داریم تا صدای واحدی بین رهبران دولت افغانستان وجود داشته باشد زیرا نیاز داریم تا با همکاران بین‌المللی به صورت هماهنگ برای تامین صلح و ثبات در این کشور تلاش کنیم.

عبدالله تاکید کرد که مشکلات در مناسبات دولت افغانستان با جامعه بین‌المللی باید از طریق مذاکره حل شود و این مناسبات ادامه یابد زیرا گروه‌هایی که برای جامعه بین‌المللی تهدید محسوب می‌شوند نمی‌توانند در مناسبات سیاسی دولت افغانستان با جامعه بین‌المللی کار شکنی کنند.

رئیس اجرایی دولت افغانستان خاطرنشان کرد که سیاست خارجه برخاسته از عمق مردم افغانستان است و نمایندگی سیاست خارجی یک امر شخصی نیست از همین رو ما همواره خواستار روابط خوب با کشورهای همسایه و جهان هستیم.

اخیرا دولت افغانستان از سوی آمریکا در روند مذاکرات صلح با طالبان کنار گذاشته شده است موضوعی که عصبانیت برخی از مقامات دولت این کشور را به همراه داشته است زیرا آمریکا در روند مذاکره با طالبان دست به پنهانکاری زده است که باعث بوجود آمدن نگرانی‌هایی از احتمال معامله پنهانی آمریکا با این گروه را افزایش داده است.

در حال حاضر، مقامات دولت افغانستان دچار دو دستگی شدند و در حالی که برخی از آنها تاکید می‌کنند آمریکا حق تعیین سرنوشت مردم افغانستان را ندارند اما برخی از مقامات دولت نیز به مصلحت گرایی رو آورده و برای اجتناب از تنش با آمریکا از روند مذاکرات پنهانی با طالبان انتقاد نمی‌کنند.

تگ

کامنت