02 حمل 1398, 11:08 کابل
  • تعویق تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان برای دومین بار

رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرد که به دلیل تعدیل قوانین انتخاباتی و عدم آمادگی این کمیسیون قرار است انتخابات ریاست جمهوری این کشور با تاخیر برگزار شود.

بر اساس قانون اساسی افغانستان، انتخابات ریاست جمهوری این کشور باید در فروردین ماه سال جاری و پیش از پایان دوره کاری حکومت وحدت ملی برگزار شود.

چندی قبل بر اساس درخواست دولت افغانستان، تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور از فروردین ماه سال جاری به تیرماه سال جاری به تعویق افتاد که واکنش‌هایی را نیز در پی داشت.

حالا با نزدیک شدن تاریخ برگزاری انتخابات، «حوا علم نورستانی» رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان بار دیگر از تاخیر مجدد در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور خبر داده است.

رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان به رسانه‌ها در کابل گفت انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قرار است با 3 ماه تاخیر و در 6 مهرماه سال 1398 برگزار شود.

وی افزود: انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تنها در صورتی در تاریخ یاد شده برگزار خواهد شد که جامعه‌ جهانی و دولت افغانستان بودجه لازم برای برگزاری انتخابات را در اختیار این کمیسیون قرار دهد.

رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان تعدیل قوانین انتخاباتی، ثبت نام رای دهندگان و تلاش‌ها برای تامین شفافیت را از دلایل این تاخیر توصیف کرده است.

نورستانی اظهار داشت: قرار است انتخابات شوراهای شهرستان‌ها و انتخابات پارلمانی ولایت غزنی نیز همزمان با انتخابات ریاست جمهوری در مهرماه سالجاری برگزار شود.

این در تاخیر در حالی صورت می‌گیرد که ارگ ریاست جمهوری افغانستان بارها به برگزاری به موقع انتخابات ریاست جمهوری این کشور تاکید کرده است.

مقامات آمریکایی پیش از این بارها از دولت افغانستان خواسته بود تا زمان رسیدن به توافق صلح با طالبان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور را به تعویق بیاندازند که با مخالفت صریح دولت افغانستان روبرو شدند.

گمانه‌زنی ‌هایی وجود دارد که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به دلیل کارشکنی آمریکا و در ارتباط با مذاکرات صلح آمریکا با طالبان بار دیگر به تعویق افتاده است.

تگ

کامنت