04 ثور 1398, 13:22 کابل
  • آمریکا خطرناک‌تر از داعش برای غیرنظامیان در افغانستان

گزارش تازه سازمان ملل نشان می‌دهد که در ۳ ماه نخست سال سال جاری میلادی شمار غیرنظامیان افغان که در حملات نیروهای خارجی کشته شدند حدود ۳.۴ برابر بیشتر از شمار قربانیان حملات گروه تروریستی داعش است.

دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان موسوم به «یوناما» امروز در گزارشی اعلام کرد که در سه ماه نخست سال 2019 میلادی بر اثر حملات گروه تروریستی داعش 43 یغرنظامی کشته شدند در حالی که شمار غیرنظامیان کشته شده در حملات نیروهای خارجی 146 نفر یعنی حدود 3.4 برابر بوده است.

براساس این گزارش از اول ژانویه تا 31 مارس سال جاری میلادی 43 غیرنظامی بر اثر حملات داعش کشته و 171 تن دیگر نیز زخمی شدند. حملات نیروهای خارجی نیز سبب کشته شدن 232 غیرنظامی و زخمی شدن 86 تن دیگر شده است.

در ادامه گزارش نیز آمده است که مجموع تلفات غیرنظامیان در سه ماه نخست سال 2019 میلادی 581 کشته و هزار و 192 زخمی است.

نیروهای آمریکایی و ناتو در ماه‌های اخیر حملات خود را به منازل مسکونی، مساجد و مدارس دینی افغانستان بویژه در ولایت‌های شرقی این کشور افزایش داده و سبب کشتار بسیاری از غیرنظامیان شده‌اند.

در بسیاری از موارد مقامات آمریکایی کشته شدن غیرنظامیان در حملات خود را تکذیب می‌کنند و مدعی می‌شوند که در حملات مخالفان مسلح دولت را هدف قرار داده‌اند اما بررسی نهادهای بین‌المللی بارها خلاف ادعای آمریکایی‌ها را نشان داده است.

براساس پیمان امنیتی کابل-واشنگتن نظامیان آمریکایی مستقر در افغانستان از مصونیت قضایی برخوردار هستند و امکان محاکمه آن‌ها در داخل افغانستان وجود ندارد.

چندی پیش نیز دادگاه بین‌المللی کیفری که قصد بررسی جنایات جنگی نیروهای آمریکایی در افغانستان را داشت در پی فشارها و تهدیدات واشنگتن از رسیدگی به پرونده‌های مربوطه خودداری کرد.

تگ

کامنت