08 میزان 1395, 12:15 کابل
  • گلبدین حکمتیار و اشرف غنی
    گلبدین حکمتیار و اشرف غنی

دولت افغانستان توافقنامه ی صلح را با حزب اسلامی امضا کرد .

پس از سال ها مذاکره و گفتگو ، دولت افغانستان توافقنامه ی صلح را با حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار امضا کرد .

به گزارش خبرنگار رادیو دری در مراسمی که به همین مناسبت امروز پنج شنبه در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد تعداد زیادی از مقامات بلند پایه ی دولتی به شمول روسای دولت وحدت ملی ، روسای مجالس شورای ملی افغانستان ، چهره های جهادی ، مسوولان شورای عالی صلح ، حامد کرزی رییس جمهور پیشیین افغانستان و تعدادی از سفرا و نمایندگان دیگر نهاد های بین المللی گرد هم آمدند .

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی که از طریق ویدیو کنفرانس در این مراسم شرکت کرده بود در سخنانی به ارایه ی توضیحاتی در خصوص انگیزه حزب اسلامی از پیوستن به روند صلح و برخی از مهم ترین خواسته های این حزب پرداخت .

 حکمتیار با اشاره به این که افغانستان قربانی جنگ های طولانی است  بر اتحاد تمام مردم افغانستان تاکید کرده و خاطر نشان ساخت که ملت افغانستان باید دست به دست هم بدهند و با تامین صلح دست بیگانگان را از مداخله در امور داخلی افغانستان کوتاه سازند .

 وی  همچنین با استناد به گفته های باراک اوباما رییس جمهور امریکا تاکید کرد که همان گونه که باراک اوباما پایان سال 2016 میلادی را زمان خروج کامل نظامیان آمریکایی از خاک افغانستان خوانده بود انتظار می رود که نظامیان بیگانه خاک افغانستان را ترک کنند  تا زمینه ی تفاهم بیشتر میان مردم افغانستان و گروه های مختلف سیاسی و دولت مساعد شود .

رهبر حزب اسلامی افغانستان دربخشی از سخنانش عمده ترین هدف امضای توافقنامه صلح با دولت افغانستان را پایان کامل جنگ در سایه گفتگوی بین الافغانی خوانده و اذعان داشت که با امضای این توافقنامه به دنبال این هستیم که مردم افغانستان بدون دخالت بیگانگان و با صلاحیت کامل دست همدیگر را بفشارند و کشورشان را به سوی رفاه ، امنیت و انکشاف هدایت کنند .

همچنین محمد اشرف  غنی رییس دولت وحدت ملی افغانستان نیز در سخنانی با ابراز خوشبینی نسبت به امضای توافقنامه ی صلح با حزب اسلامی تاکید کرد که هدف مشترک دولت و حزب اسلامی این است که جنگ در این کشور به پایان برسد و افغانستان از نیازمندی به بیگانگان رهایی یافته و روی پای خود بایستد .

به باور اقای غنی ، برای تامین صلح باید بهای آن را پرداخت که به گفته رییس دولت وحدت ملی افغانستان ترور استاد برهان الدین ربانی رییس پیشین شورای عالی صلح افغانستان نمونه ای واضح از سنگینی بهایی است که ملت افغانستان برای دستیابی به صلح پرداخته است .آقای غنی با دعوت از طالبان و دیگر مخالفان دولت افغانستان خاطر نشان ساخت که اکنون فرصتی است برای طالبان و دیگر مخالفان تا بر سر این دوراهی نشان دهند که انتخاب شان چیست ،بودن در کنار ملت و سهم گرفتن در ساختن کشور و کمک به رفاه ، یا قرار گرفتن در برابر ملت و تداوم خونریزی و جنگی که سودش به گونه ی کامل به جیب بیگانگان می رود.

افزون براین رییس جمهور افغانستان با قهرمان خواندن نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان خاطر نشان ساخت که ما خواهان جنگ نبوده و خواهان تداوم آن نیز نیستیم . غنی تاکید کرد که رسالت نیروهای نظامی ما دفاع از ملت افغانستان در برابر جنگی است که بر این مردم تحمیل شده است و به همین دلیل ما به این نیروها افتخار می کنیم .

محمد اشرف غنی رییس دولت وحدت ملی در پایان سخنانش خاطر نشان ساخت که "ما نشان دادیم که برای صلح ، اراده، کفایت و صلاحیت داریم و در این صلح هر دو جانب دولت افغانستان و حزب اسلامی نشان دادند که برای پایان جنگ و خشونت در افغانستان متعهد هستند .

 گفتنی است که توافقنامه ی صلح میان دولت افغانستان و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار در حالی به امضا می رسد که مخالفان و موافقان امضای توافقنامه هر کدام موضع خودشان را دارند چنانچه موافقان ، امضای این توافقنامه را گامی مهم در راستای تامین صلح در افغانستان می دانند حال آن که مخالفان به دلیل آنچه که متهم بودن اقای حکمتیار به جنایات جنگی می دانند نسبت به امضای این توافقنامه خوشبین نیستند . 

 

 

تگ

کامنت