12 اسد 1396, 08:55 کابل
  • دیدار جابری انصاری با رئیس ائتلاف معارض سوریه

معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه ایران، چهارشنبه شب در ادامه تلاش های جمهوری اسلامی ایران برای حل سیاسی بحران سوریه با «قدری جمیل» یکی از سران معارضان سوری در مسکو دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش رادیو دری، در دیدار «قدری جمیل» دبیرکل حزب اراده مردم و رئیس ائتلاف معارض سوریه موسوم به «گروه مسکو» که در محل اقامت «حسین جابری انصاری» مذاکره کننده ارشد ایران در روند «آستانه» در مسکو انجام شد، مسائل مختلف مورد بررسی قرار گرفت.

قدری جمیل در این دیدار گزارشی از تحولات آخرین دور نشست صلح سوریه در ژنو و مذاکرات جاری میان ائتلاف های سه گانه معارض (ریاض، قاهره و مسکو) ارائه کرد.

در این نشست دو طرف ضمن تایید بر لزوم حل سیاسی بحران سوریه، بر ضرورت تجزیه نشدن این کشور و پایبندی همه طرف ها نسبت به حق انحصاری مردم سوریه در تعیین سرنوشتشان تاکید کردند.

جابری انصاری همچنین امروز با «آلکساندر فومین»، Alexander Fomin معاون وزیر دفاع روسیه دیدار و درباره اوضاع سوریه مذاکره کرد.

امروز در نشست سه جانبه معاون وزیر امور خارجه ایران با «میخائیل بوگدانف»، Mikhail Bogdanov و «نزار خیرالله» همتایان روسی و عراقی نیز اوضاع خاورمیانه از جمله بحران عراق و سوریه و هماهنگی های سه جانبه در این زمینه بررسی شد.

در مذاکرات چهار ساعته روز سه شنبه جابری انصاری و بوگدانف هم، تازه ترین تحولات منطقه، مسائل سوریه از جمله روند مذاکرات آستانه و راهکارهای افزایش هماهنگی های تهران و مسکو بررسی شد.

مذاکرات آستانه با ابتکار جمهوری اسلامی ایران و همکاری روسیه و ترکیه، با هدف برقراری صلح در سوریه  به میزبانی آستانه پایتخت قزاقستان برگزار شده است. این مذاکرات تاکنون به برقراری آتش بس فراگیر و طرح ایجاد چهار منطقه امن در سوریه منجر شده است.

بحران در سوریه از سال 1391 با تهاجم گسترده گروه‎های تروریستی مورد حمایت عربستان، آمریکا و متحدانشان از جمله ترکیه برای سرنگون کردن دولت قانونی «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه آغاز شده است.

 

تگ

کامنت