03 جدی 1396, 09:28 کابل
  •  نامه 24 نماینده جمهوریخواه به دولت ترامپ/ ایران برجام را نقض کرده است

بیست و چهار نماینده جمهوری‌خواه آمریکا روز شنبه در نامه‌ای به مقام‌های ارشد این کشور مدعی شدند، جمهوری اسلامی ایران برنامه جامع اقدام مشترک «برجام» را نقض کرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، «لی زلدین» عضو مجلس نمایندگان آمریکا به همراه 23 نماینده دیگر کنگره در نامه‌ای خطاب به «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه، «جیمز متیس» وزیر دفاع و «مایک پومپئو» رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) مدعی دستکم هشت تخلف ایران در برجام شدند و از این سه مقام خواستند نظر خود را در اینباره اعلام کنند.

این ادعای 24 نماینده جمهوریخواه آمریکا در حالی است که آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکنون 9 بار پایبندی ایران به برجام را  تایید کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز  سه‌شنبه شب برای بررسی توافق هسته‌ای (گزارش دوره ای اجرای قطعنامه 2231 مرتبط با برجام) تشکیل جلسه داد. در این نشست به غیر از «نیکی هیلی» نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل تمامی شرکت کنندگان از جمله «جفری فلتمن» معاون دبیرکل سازمان ملل و «جوان ادمسون»  نماینده اتحادیه اروپا، پایبندی ایران به برجام را تایید کردند.

توافق هسته‌ای ایران و گروه پنج به علاوه یک (بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین، آمریکا و آلمان) از ژانویه 2016 اجرایی شده است اما دولت آمریکا به عنوان یکی از اعضای این گروه همواره در اجرای برجام بدعهدی می‌کند. «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا همواره بر خلاف مواضع طرف های دیگر برجام، برنامه جامع اقدام مشترک را توافقی وحشتناک خوانده و خواستار برهم زدن آن است اما جهان مخالف این اقدام خصمانه رئیس جمهوری آمریکا است.

 

تگ

کامنت