30 جوزا 1397, 18:02 کابل
  • ایران پنجمین کشور بزرگ میزبان و دومین جمعیت بزرگ پناهندگان را در جهان دارد

جانشین نماینده کمیشنر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در ایران گفت: ایران پنجمین کشور بزرگ میزبان پناهندگان در جهان و به لحاظ حضور اتباع افغانستان در این کشور، دومین کشوری است که بزرگترین جمعیت پناهنده را در سراسر جهان دارد

به گزارش خبرگزاری فارس،کرنیاک که در یک نشست خبری مشترک با احمد محمدی‌فر، مدیرکل اموراتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور ایران، به مناسبت روز جهانی پناهنده در تهران سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: بر اساس گزارش جدید کمیشنری عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، در سال 2017، بیش از سه میلیون نفر به تعداد آوارگان اضافه شده که بیشترین میزان افزایش در طول یک سال در گذشته بوده است.

به گفته وی، آمار آوارگان همچنان در حال افزایش است. در سال 2017، 16.2 میلیون نفر با بیجاشدگی روبرو بوده‌اند که شامل بیجاشدگان جدید وآوارگان گذشته است.

در واقع در هر 2 ثانیه، یک نفر در جهان بیجاشده، به عبارت دیگر، 44 هزار و 400 نفر در هر روز.با این مقدمه، جانشین نماینده کمیشنر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در ایران افزود: ایران از جنگ جهانی دوم میزبان پناهندگان لهستانی و پس از آن از سال 1358 هجری شمسی تاکنون، میزبان پناهندگان عراقی و افغانستانی بوده است.

به گفته وی، پس از گذشت چهار دهه، ایران همچنان به عنوان یکی از کشورهای برجسته، میزبان پناهندگان است و دولت و مردم ایران در چهار دهه اخیر، همبستگی چشمگیری از خود با پناهندگان نشان داده و میزبانی سخاوت‌مند بوده‌اند.

کرنیاک در مورد خدماتی که ایران به پناهندگان و مهاجرین ارائه می‌دهد، گفت: ایران به سلامت پناهندگان همانند شهروندان خود توجه کرده است. تعداد زیادی از کودکان پناهنده در حال آموزش اند و بر اساس فرمان رهبر انقلاب اسلامی(امام خامنه‌ ای ـ مد ظله العالی) تمام کودکان پناهنده فارغ از وضعیت اقامتی‌شان، می‌توانند شامل مدارس شوند و این یک مثال نمونه است.

وی خاطرنشان کرد که با دولت ایران همکاری می‌کند تا زیرساخت‌ها مدارس برای حضور پناهندگان و هم‌چنین دانش‌آموزان ایرانی افزایش یابد و کودکان بیشتری داخل مدارس شوند.

جانشین نماینده کمیشنر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در ایران ضمن بیان این‌که از تلاش‌های دولت، مردم و نهادها و سازمان‌های مختلف در ایران در امور پناهندگان حمایت می‌کنند، تصریح کرد: ما کاملا واقف هستیم که حمایت‌های مالی کمیشنری از ایران در سطح حداقل است.

وی تأکید کرد که تعداد پناهجویان در منطقه رو به افزایش است و کشورهای میزبان نیازمند حمایت بیشتر بین‌المللی هستند.

کامنت