14 سرطان 1397, 09:22 کابل
  • سفرای فرانسه و بلژیک و کاردار آلمان به وزارت خارجه ایران احضار شدند

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه سفرای فرانسه، بلژیک و کاردار آلمان در تهران (در غیاب سفیر) را در اعتراض به دستگیری یکی از دیپلمات های ایران در آلمان به اتهام واهی تلاش برای بمب گذاری در گردهمایی گروهک تروریستی منافقین در پاریس احضار کرد.

«سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران در دیدار با سفیر فرانسه و کاردار آلمان مراتب اعتراض شدید ایران نسبت به دستگیری دیپلمات ایرانی را اعلام و با تأکید بر مصونیت دیپلمات ها بر اساس کنوانسیون وین، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط دیپلمات جمهوری اسلامی ایران گردید. 

عراقچی این اقدام را سناریو و توطئه ای برای تخریب روابط ایران و اروپا دانست که همزمان با سفر رئیس جمهور ایران به اروپا و در آستانه اجلاس وزرای خارجه ایران و کشورهای 1+4 صورت می گیرد و هدف آن تحت الشعاع قرار دادن اجلاس مزبور در راستای اهداف آمریکا و رژیم صهیونیستی می باشد.

معاون سیاسی وزیر خارجه ایران با اشاره به سیاست های اصولی جمهوری اسلامی ایران در محکومیت هرگونه اقدام تروریستی، تأکید کرد: با توجه به اسناد و مدارک موجود نقش گروهک منافقین در طراحی این نمایش مضحک روشن است، کما اینکه مواد انفجاری نزد دو نفر از اعضای دستگیر شده این گروهک کشف شده است.

در همین ارتباط، سفیر بلژیک نیز توسط دستیار مدیرکل اروپا به وزارت امور خارجه ایران فراخوانده شد و مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران نسبت به درخواست انتقال دیپلمات مزبور از آلمان به بلژیک به وی ابلاغ گردید.  

سفرای فرانسه، بلژیک و کاردار آلمان نیز در این دیدار تاکید کردند این موضوع را سریعا به اطلاع مقامات کشورهای متبوع خود خواهند رساند.

گردهمایی سالانه گروهک تروریستی منافقین، شنبه 30 ژوئن (9 سرطان) با حضور سرکرده این گروهک تروریستی و برخی مقامات پیشین غربی در حومه پاریس برگزار شد.

تگ

کامنت