21 سنبله 1397, 08:28 کابل
  •  خوشرو: ایران نقشی سازنده در بازگرداندن صلح به سوریه دارد

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد- نشست تهران را مذاکره درباره راههای رسیدن به صلح پایدار در سوریه دانست و گفت: همانطور که ایران از سوریه در مبارزه با تروریسم حمایت کرد، در بازگرداندن صلح و شکوفایی نیز به این کشور کمک خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا- غلامعلی خوشرو روز سه شنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که به درخواست روسیه برای ارائه گزارش نشست اخیر روسای جمهوری ایران- روسیه و ترکیه در تهران درباره سوریه برگزار شد- گفت: محور این نشست، تلاش برای حل بحران سوریه از راه های سیاسی بود.

حسن روحانی- ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان روسای جمهوری سه کشور ایران - روسیه و ترکیه هفتم سپتامبر طی نشستی در تهران بر پایبندی خود به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و همچنین اهداف و اصول منشور ملل متحد تاکید و تصریح کردند که این اصول از سوی همگان باید محترم شمرده شود.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد افزود: روسای جمهوری ایران - روسیه و ترکیه در نشست تهران با رضایت از مدل آستانه برای رسیدن به صلح- امنیت و ثبات در سوریه در مورد راه های رسیدن به صلح ماندگار در سوریه مذاکره کردند.

خوشرو ادامه داد: آنها تعهد خود به حق حاکمیت سوریه - استقلال - اتحاد و تمامیت ارضی آن را مجددا اعلام کردند. وی اضافه کرد: این سه کشور- تمامی تلاش ها برای خلق حقایق جدید در بطن مبارزه با تروریسم را رد کرده و برای مبارزه با تروریسم اعلام همکاری کردند. 

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد خاطر نشان کرد: حاضران اجلاس تهران بر اهمیت تفکیک قائل شدن بین تروریست ها و گروه های مسلح معارض که تا به امروز به سیستم آتش بس پیوسته یا قصد پیوستن به آن را دارند- تاکید کردند. 

وی تصریح کرد: تاکید بر راه حل سیاسی برای بحران پایان دادن به سوریه- دیگر نتیجه اجلاس تهران بود که بر اساس آن رهبران سه کشور متعهد شدند که به دنبال راه حلی سیاسی که برای سوریهاست و از طرف آنها رهبری می شود- باشند.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد یادآور شد: موازی با این اقدامات - باید برای بازگشت داوطلبانه و امن آوارگان و پناهندگان تلاش شود و برای رسیدن به این هدف - برگزاری یک اجلاس ویژه بین المللی برای بررسی وضعیت پناهندگان و آوارگان سوری ضروری است.

کامنت