03 میزان 1397, 09:36 کابل
  • روحانی در مصاحبه با شبکه

رئیس جمهوری اسلامی ایران در گفت وگو با شبکه تلویزیونی "ان بی سی" آمریکا تاکیدکرد: در سفر به نیویورک برنامه ای برای دیدار با رئیس جمهوری آمریکا ندارد.

حسن روحانی که برای شرکت در هفتاد و سومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک رفته است، روز دوشنبه به وقت محلی درمصاحبه با شبکه "ان بی سی" تاکید کرد که برنامه ای برای دیدار با دونالد ترامپ ندارد و اساسا رئیس جمهوری آمریکا شرایطی را بوجود نیاورده که فضای چنین دیداری ایجاد شود.

روحانی گفت اگر فردی مانند ترامپ علاقه ای به مذاکره - گفت و گو و پیشرفت در روابط دارد- نباید از حربه تحریم و تهدید استفاده کند، زمانی که دولتی همه توان خود را علیه دولت دیگر بکار می گیرد- معنایش این است که اراده لازم برای حل و فصل مسایل را ندارد. 

رئیس جمهوری افزود: آمریکا بر خلاف مقررات بین المللی از برجام خارج شد و قطعنامه لازم الاجرا 2231 شورای امنیت را زیر پا گذاشت اما ما تا زمانی که منافع ایران در برجام توسط 5 کشور باقیمانده تامین شود- در برجام خواهیم ماند. 

رئیس جمهوری در پاسخ پرسشی درباره میزان اثرگذاری تحریم ها بر اقتصاد ایران اظهار داشت: تحریم از یکسو فشار به مردم ما بوده ولی از سوی دیگر زمینه صادرات بهتر شده است.

روحانی با رد گزارش سالیانه دولت آمریکا درباره تروریسم و اینکه ایران در این گزارش به حمایت از تروریسم متهم شده است گفت:حادثه تروریستی شنبه گذشته در اهواز (جنوب ایران) بهترین پاسخ برای آمریکا است که ایران برخلاف تبلغات سوء واشنگتن خود بزرگترین قربانی تروریسم در منطقه است.

روحانی گفت، کشوری که تروریست ها با سلاح های آن در یمن، عراق و سوریه مردم را قتل عام می کنند نمی تواند مدعی مبارزه با تروریسم باشد.

رئیس جمهوری ایران با رد این ادعا که امریکا بخاطر برنامه موشکی، برنامه صلح آمیز هسته ای و نقش منطقه ای ایران از برجام خارج شده گفت: آمریکا بعنوان تنها استفاده کننده از سلاح هسته ای علیه غیرنظامیان و حمایت از رژیم صهیونیستی که به صدها کلاهک هسته ای مجهز است، همواره با بهانه قرار دادن مسایل مختلف درصدد فشار به ملت ایران است.

روحانی درباره سیاست ایران در یمن و سوریه هم گفت، تهران برخلاف برخی کشورها از ابتدای بحران در سوریه و آغاز جنگ ضد مردم یمن تاکید داشت که باید جنگ و درگیری متوقف شود و در همین راستا تلاش های فراوانی را برای حل سیاسی این بحران ها بویژه با همکاری روسیه و ترکیه برای حل بحران سوریه انجام داده است.

رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت: حضور مستشاری ایران در سوریه از ابتدا به درخواست دولت قانونی این کشور بوده،  بنابراین هر وقت که تروریسم در سوریه پایان بپذیرد و دولت دمشق اعلام کند نیازی به کمک ندارد- ماندن ما هم در سوریه لزومی ندارد.

تگ

کامنت