• عراقچی: نشست ایران و 1+4 انزوای آمریکا را به روشنی به تصویر کشید

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران روز سه شنبه در اینستاگرام نوشت، نشست وزرای خارجه ایران و کشورهای 1+4 که پیش از تلاش آمریکا برای استفاده ابزاری از شورای امنیت و اجرای نمایش علیه ایران برگزار شد، حمایت اروپا، چین و روسیه از ایران و انزوای آمریکا را به‌روشنی به‌تصویر کشید.

به گزارش ایرنا، «سید عباس عراقچی» هم‌چنین بیانیه مشترک دو طرف را واجد نکات مهم و قابل توجه دانست و تصریح کرد؛ در این بیانیه کشورهای عضو برجام بر اجرای کامل و موثر این توافق بین المللی از جمله در حوزه رفع تحریم‌ها تاکید کرده و اذعان کردند رفع تحریم‌ها و برخورداری ایران از منافع اقتصادی حاصله بخش کلیدی و حیاتی برجام است.»

دومین نشست کمیسیون مشترک "برجام" پس از خروج آمریکا از این توافق بین المللی دوشنبه شب با حضور وزرای امور خارجه ایران و 1+4 (آلمان، فرانسه، بریتانیا، چین و روسیه) و «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نیویورک برگزار شد.

ریاست این نشست را «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و «موگرینی» برعهده داشتند.

وزیران امور خارجه ایران و 1+4 (آلمان، فرانسه، بریتانیا، چین و روسیه)  پس از این نشست در بیانیه ای مشترک با اظهار تاسف نسبت به خروج آمریکا از برجام تاکید کردند، رفع تحریم ها و برخورداری ایران از منافع اقتصادی حاصله، بخش کلیدی و حیاتی برجام است.

طرف های برجام در این بیانیه بر تعهدات خود در موضوعاتی همچون حفظ و ارتقاء روابط گسترده تر اقتصادی با ایران، حفظ و استمرار کانال‌های مؤثر مالی برای تعامل با ایران و تداوم صادرات نفت و میعانات گازی، محصولات نفتی و پتروشیمی تاکید کردند.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، سه شنبه 8 می (18 ثور 1397) خروج واشنگتن از برجام و بازگشت تحریم‌های هسته‌ای را اعلام کرد؛ اقدامی که با محکومیت گسترده داخلی و بین المللی مواجه شد.

03 میزان 1397, 18:27 کابل
کامنت