13 عقرب 1397, 08:56 کابل
  • ظریف: امکان استفاده از پول ملی در مبادلات تجاری گروه «دی-هشت» فراهم شده است

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: امکان استفاده از پول ملی در مبادلات تجاری گروه هشت کشور اسلامی در حال توسعه(دی – هشت)‏ فراهم شده است.

«محمد جواد ظریف» روز شنبه در حاشیه هجدهمین نشست وزیران امور خارجه گروه «دی - هشت» در آنتالیا ترکیه افزود: بر اساس توافق شرکت کنندگان در این نشست، اتاق مشترک تبادل پول ملی بین کشورهای عضو گروه «دی - هشت» تشکیل می شود.

ظریف همکاری اعضا گروه «دی - هشت» در حوزه علوم و فناوری را از دیگر مصوبات هجدهمین نشست وزیران امور خارجه این گروه اعلام کرد و گفت: یکی از پیشنهادات جمهوری اسلامی ایران، تاسیس دانشگاه بین المللی «دی - هشت» در همدان(غرب ایران) بود که با استقبال اعضا مواجه شد.

وزیر امور خارجه ایران، «دی - هشت» را یک گروه مهم از کشورهای در حال توسعه اسلامی بیان کرد و گفت: اگر این همکاری با جدیت بیشتری دنبال شود، می تواند زمینه را برای کار مشترک و در جهت توسعه همه این کشورها فراهم کند.

هجدهمین نشست وزرای خارجه هشت کشور اسلامی در حال توسعه با نام اختصاری «گروه دی - هشت»، با حضور وزیران امور خارجه ایران، ترکیه، پاکستان، اندونزی، مالزی، بنگلادش، مصر و نیجریه روز(شنبه) در آنتالیای ترکیه برگزار شد.

 

کامنت