22 عقرب 1397, 08:39 کابل
  • «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی
    «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی

آژانس بین المللی انرژی اتمی با انتشار گزارش فصلی جدید، سیزدهمین بار پایبندی ایران را به همه تعهدات خود در توافق هسته ای برجام، تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه در جدیدترین گزارش خود تایید کرد که ایران همچنان در حال اجرای تعهدات هسته‌ای خود بر اساس برجام است.

آمانو تاکید کرد که ایران از سقف مجاز غنی‌سازی و ذخیره‌سازی اورانیوم فراتر نرفته و دسترسی‌های لازم را برای بازدید بازرسان آژانس از مراکز هسته‌ای خود فراهم کرده است.

بر اساس روال کار آژانس بین المللی انرژی اتمی، گزارش مدیرکل ۱۰ روز تا یک هفته پیش از برگزاری نشست فصلی شورای حکام آماده و برای مطالعه در اختیار کشور‌های عضو آژانس قرار می‌گیرد.

شست آتی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی 1 قوس به مدت دو روز در مقر آژانس در وین برگزار می‌شود.

آژانس بین المللی انرژی اتمی از زمان اجرای برجام به طور مرتب هر سه ماه یک بار از روند اجرای برجام و تعهدات مرتبط با فعالیت‌ها و تاسیسات هسته‌ای ایران، گزارش داده و در آنها پای بندی ایران را به تعهدانت خود تایید کرده است.

با وجود این، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری امریکا، در ماه مه به طور یکجانبه و با نقض تعهدات واشنگتن ذیل برجام، کشورش را از این توافق بین المللی خارج و بازگشت تحریم‌های هسته‌ای را اعلام کرد.

خروج امریکا از برجام با انتقادات گسترده جهانی به ویژه نهادهای بین المللی و دیگر طرف های امضا کننده این توافق بین المللی روبه رو شد.

 

تگ

کامنت