22 عقرب 1397, 15:41 کابل
  • واکنش وزیر امورخارجه ایران به طرح های ترور رژیم آل سعود

وزیر امورخارجه ایران انتشار اخباری مبنی بر تلاش سعودی‌ها برای ترور شخصیت‌های ایرانی را تایید کرد.

«محمدجواد ظریف» وزیرامورخارجه ایران در گفت وگو با روزنامه قطری "العربی‌الجدید"، گزارش روزنامه آمریکایی "نیویورک‌تایمز" را درباره طرح‌های سعودی برای ترور مسئولان و شخصیت‌های ایرانی تایید و اعلام کرد: ایران از قبل اطلاع داشته است.
ظریف افزود: عربستان رسماً اعلام کرده است که جنگ را به داخل ایران خواهد کشاند و جمهوری اسلامی پس از آن با فعالیت گروه‌های مسلح و تروریستی و به ویژه در نوارمرزی شرق کشور روبه‌رو شد و داعش به عملیات تروریستی ازجمله حمله به مجلس شورای اسلامی اقدام کرد.
وزیر امورخارجه ایران تصریح کرد: مقامات سعودی به دنبال سیطره بر منطقه هستند و اخبار مربوط به طرح سعودی‌ها برای انجام اقدامات ضد شخصیت‌های ایرانی، بر ادعاهای قبلی مقامات سعودی که ایران را متهم به دخالت در امور داخلی خود می‌کردند، خط بطلان می‌کشد.
ظریف ابراز امیدواری کرد: جهانیان چشمانش را به روی آنچه عربستان در تحریم و محاصره قطر، بمباران یمن و زندانی کردن نخست وزیر لبنان و ارتکاب جنایت قتل جمال‌خاشقجی انجام می‌دهد، باز کنند.
وزیر امورخارجه ایران همچنین سیاست جمهوری اسلامی ایران در قبال فلسطین را روشن دانست و با تلاش‌های عادی‌سازی اعراب با رژیم صهیونیستی مخالفت کرد.

ظریف درادامه با اشاره به دور جدید تحریم های آمریکا ضد ایران افزود: تحریم‌ها اثر اقتصادی خواهد داشت و مردم ایران را هدف قرار داده است اما تأثیری بر سیاست‌های ایران نمی‌گذارد.
وزیرامورخارجه ایران با اشاره به توانایی ایران در صادرات نفت برای تامین نیاز بازار جهانی گفت: دولت‌های اروپایی آمادگی اجرای تعهد سیاسی به همراه پرداخت بهای اقتصادی را ندارند و آن‌ها ترجیح می‌دهند که دستاوردها را بدون پرداخت بهای آن حفظ کنند.
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران تاکید کرد: این سیاست در بلندمدت به نفع اروپا نیست و آنها بهایی بالاتر پرداخت خواهند کرد؛ با این وجود، ایران همچنان با شرکای خود در اروپا، چین و روسیه در ارتباط است و تلاش می‌کند که راه‌هایی برای مقابله با تحریم‌ها بیابند و تبعات آن را به حداقل برسانند. 

کامنت