18 قوس 1397, 17:27 کابل
  • قاسمی: مشورت های سیاسی در استکلهم ماهیت یمنی - یمنی دارد

سخنگوی وزارت خارجه ایران روز یکشنبه در واکنش به ادعای برخی رسانه های خارجی مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد حضور هیاتی برای شرکت در مذاکرات صلح یمن در استکهلم را داده است، تصریح کرد؛ مشورت های استکهلم ماهیت یمنی- یمنی دارد.

به گزارش ایرنا، «بهرام قاسمی» با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران از آغاز بحران یمن بر ضرورت انجام گفت‌وگوهای یمنی – یمنی به دور از دخالت بیگانگان تاکید داشته است، خاطرنشان کرد؛ ایران همواره حمایت شفاف و کامل خود را از ماموریت سازمان ملل متحد در مسیر پیگیری یک راهکار سیاسی مناسب به عنوان یگانه راه حل بحران یمن اعلام کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران افزود: این نگاه و موضع ایران در حالی مطرح شده و می شود که آمریکا با اتخاذ سیاستی جانبدارانه، مخرب و نامتوازن، مجوز شروع یک جنگ ویرانگر ضد بشری را علیه مردم یمن صادر و با انواع حمایت های مالی، تسلیحاتی و سیاسی از نیروهای متجاوز، موجب استمرار یکی از بزرگترین فاجعه های انسانی به اذعان سازمان های بین المللی شده است.

قاسمی ابراز امیدواری کرد طرف های یمنی با اتخاذ رویکرد مستقل و صلح جویانه در چارچوب گفتگوهای ملی و یمنی – یمنی مانع دخالت و کارشکنی های بیگانگان زیاده طلب و جنگ آفرین به منظور پایان دادن به آلام و رنج های ملت ستمدیده و مظلوم یمن شوند.

چهارمین دور مذاکرات صلح یمن از 6 دسامبر (15قوس) با حضور طرف های یمنی به همراه «مارتین گریفیتس» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل  در امور یمن در استکهلم سوئد آغاز شد.

گفت‌وگوهای سیاسی برای حل بحران یمن تاکنون بارها به دلیل کارشکنی عربستان سعودی  ومتحدانش با شکست روبرو شده است.

کامنت