25 قوس 1397, 16:04 کابل
  • ظریف: ادامه حضور ایران در برجام به منافع تهران و رفتار اتحادیه اروپا بستگی دارد

وزیر امور خارجه ایران گفت: اگر منافع ملی ایران در برجام تامین شود و اتحادیه اروپا به تعهداتش عمل کند، جمهوری اسلامی ایران به این توافق متعهد خواهد ماند.

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران روز شنبه در نشست بین المللی دوحه قطر با بیان اینکه هیچ دلیلی برای مذاکره ایران با آمریکا وجود ندارد، افزود: ایران هرگز با کشوری که دوازده شرط برای تهران تعیین می کند، مذاکره نمی کند.

ظریف با تاکید بر اینکه تحریم های آمریکا باعث تغییر سیاست‌های ایران نخواهد شد، اظهار کرد: ایران به فروش نفت و تعامل با جامعه جهانی ادامه خواهد داد و کسانی که تعامل با تهران را رها کردند، بازنده هستند.‏

وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه آمریکا که خود در منطقه غرب آسیا دخالت می کند، ایران را به مداخله در امور منطقه متهم می کند، تصریح کرد: ایران به هر جایی که مستشار نظامی اعزام کرده به درخواست رسمی دولت آن کشور بوده است و ایران تنها زمانی از سوریه خارج می‌شود که دولت این کشور درخواست کند.

ظریف همچنین با رد ارسال سلاح از ایران به یمن تاکید کرد: ایران سلاح در اختیار یمنی ها قرار نداده است و مردم یمن از سلاح هایی استفاده می کنند که در دوره «علی عبدالله صالح» رئیس جمهوری پیشین یمن از عربستان دریافت کرده اند.

ظریف تصریح کرد: عربستان و امارات با تسلیحات وارداتی از آمریکا و انگلیس، یمن را به جهنم تبدیل کرده اند و ده هزار نفر از مردم این کشور به طور مستقیم در حملات هوایی ائتلاف سعودی به یمن کشته شده اند.

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به مذاکرات صلح یمن ابراز امیدواری کرد: توافقنامه سوئد درباره بحران یمن، به رنج مردم این کشور پایان دهد.

 

تگ

کامنت