19 جدی 1397, 17:54 کابل
  • ظریف: آینده افغانستان را مردم این کشور مشخص می کنند

محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با شبکه NDTV هند گفت: آینده افغانستان و نقش طالبان در این کشور را خود مردم افغانستان مشخص می‌کنند.

ه گزارش ایرنا، ظریف روز چهارشنبه در مصاحبه با رسانه هندی افزود: این مردم افغانستان هستند که باید تصمیم بگیرند، طالبان چه نقشی در آینده این کشور داشته باشد اما همسایگان افغانستان نیز خواهان تسلط کامل آنان بر کشور نیستند. 

وی تصریح کرد: هیچ کس در منطقه بر این باور نیست که تسلط طالبان بر افغانستان منجر به امنیت منطقه خواهد بود.

وزیر خارجه ایران که هم اکنون در هند به سر می برد اظهار داشت: ایران ارتباطات اطلاعاتی با طالبان داشته است، زیرا لازم است از این طریق مناطق مرزی تحت کنترل طالبان در طرف افغانستان تضمین شوند.

به دنبال تلاش‌های صورت گرفته برای پایان دادن به جنگ 18 ساله افغانستان و بازگشت ثبات و امنیت در این کشور، محمد جواد ظریف در مصاحبه با شبکه NDTV هند نسبت به روند مذاکرات صلح گفت، طالبان باید در آینده افغانستان نقش داشته باشد اما نه نقش جریان غالب.

ظریف در ادامه افزود: من فکر می‌کنم که آینده افغانستانی بدون نقش طالبان نخواهیم داشت؛ اما ما بر این باوریم که نقش آینده طالبان نباید نقشی غالب بر افغانستان باشد.

به گزارش رویترز ظریف در مورد نقش پاکستان گفت: افراط گرایی تهدیدی جدی برای پاکستان نیز به حساب می آید.

وزیر خارجه ایران در پاسخ به سوال مجری شبکه هندی در مورد حمایت پاکستان از گروه های تروریستی تصریح کرد: «پاکستان موضع خود در قبال افغانستان را تغییر داده و ما بر این باوریم که اسلام آباد در حال حاضر سعی بر ایفای نقش مثبت در ایجاد صلح و ثبات در کشور افغانستان دارد. ما فکر می کنیم که پاکستانی ها نیز خواهان سلطه گروه های افراطی بر آینده افغانستان نیستند، اما برای انان تهدید جدی به حساب می آیند».

تگ

کامنت